Restaurátorské práce v ambitu Lorety v Rumburku potrvají do začátku září. Návštěvníci mohou restaurátory pozorovat přímo při práci v barokním objektu Svatých schodů z 18. století, který je součástí křížové chodby.

Restaurátorské práce v ambitu Lorety v Rumburku potrvají do začátku září. Návštěvníci mohou restaurátory pozorovat přímo při práci v barokním objektu Svatých schodů z 18. století, který je součástí křížové chodby. | foto: Klára Mágrová

Svatým schodům rumburské Lorety vracejí restaurátoři podobu z roku 1770

  • 0
Klenby Svatých schodů rumburské Lorety se po letech změnily ze zčernalých na blankytně modré. Tým pražských restaurátorů pod vedením Jitky Musilové začal nyní původní krásu navracet i zdem.

"Samotnou mne překvapilo, jak se to u Svatých schodů proti loňskému roku rozsvítilo a vše hraje odstíny modré. Že vše původně bylo téměř úplně zčernalé od plamenů svící nám návštěvníci při slavnostním představení restaurátorské práce snad ani neuvěří," říká koordinátorka projektů v Loretě Klára Mágrová.

Loreta v Rumburku

Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Svou štukovou a sochařskou výzdobou patří mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice.

Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku, od roku 2007 jsou památkově chráněny rovněž čtyři oltáře v ambitu.

Hotové malby, jejichž obnova letos bude stát 830 tisíc korun, lidé uvidí 17. září při tradičních Loretánských slavnostech.

Pozorovat restaurátory při práci mohou celý srpen. "Dekorativní rokoková výzdoba Svatých schodů je nejstarší část maleb v Loretě. Pochází z roku 1770 a neznámý autor na stropě bočních schodišť ztvárnil dekorativní ornamenty s rostlinnými motivy," popisuje Mágrová.

Obnovy se dočká i dřevěná balustráda, zábradlí na Svatých schodech. Zpět na speciální podstavce se vrátí vzácné sochy, které byly již restaurovány a poslední jsou právě v dílnách odborníků.

Po stranách schodiště byly umístěny dřevěné sochy vysmívajících se židovských obchodníků a římských vojáků od malíře a sochaře Eliase Dollhopha z Horního Slavkova. "Na své místo se vrátí například socha Panny Marie nebo svatého Jana," přiblížila Mágrová.

Schody symbolizují schodiště v domě Piláta

Svaté schody symbolizují schodiště v domě římského místodržitele v Judsku Piláta Pontského. Tedy schodiště, po kterém vystoupal pro rozsudek smrti Ježíš Kristus. Originální mramorové schody byly do Evropy přivezeny během křížových výprav a jsou dnes uctívány v Římě v bazilice v Lateráně.

"V Rumburku byl objekt Svatých schodů dokončen roku 1770. Stupňů Svatých schodů je osmadvacet a k oltáři v kapli Kalvárie se po nich vystupuje po kolenou," popisuje Mágrová.

Takto vypadalo schodiště Lorety v Rumburku před zahájením restaurátorských
Na schodišti se nachází nejstarší část maleb v Loretě. Pochází z roku 1770.
Na klenbě hlavního schodiště najdeme výjev Triumf Kříže a Příslib Posledního

Vedle schodů jsou kovové křížky, které označují místa s uloženými relikviemi osmnácti světců. Malé kůstky jsou uložené ve speciálních schránkách pod stříškami zalitými olovem.

"Křížků si lidé většinou ani nevšimnou, protože jsou ještě zašlé. Ty se budou renovovat až příští rok," popsala Mágrová. Posledním krokem bude samotné vyčištění celých Svatých schodů.

Záchrana barokního skvostu od roku 1996 stála již 22 milionů korun, jen letos to bylo 910 tisíc. Přispívá na ni ministerstvo kultury, kraj, město Rumburk a Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk. Kompletně budou dokončeny v roce 2012, kdy bude poutní místo opět vysvěceno.