Labe má nejnižší hladinu od roku 1952. A zlepšení hned tak nebude

  • 94
Extrémní teploty a nedostatek srážek vysušují vodní toky v severních Čechách. Některé obce již kvůli suchu zakázaly odebírání povrchové vody. Vodohospodáři označují současný stav za nejhorší za dvacet let. Výrazné zlepšení se zatím očekávat nedá.

„Na řadě řek zaznamenáváme průtoky odpovídající jen 40 procentům průměrných měsíčních průtoků. Nejhorší situace je na řece Bílina, Úštěckém potoce a Ploučnici,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Řeka Bílina dosahovala v uplynulých dnech výšky jen 91 centimetrů při průtoku zhruba 1,07 m/s. Za posledních pět dní hladina klesla o deset centimetrů a přišla o vodáky.

„Máme o dvě třetiny méně klientů než loni. Bílina je sjízdná jen s obtížemi, mnoho míst se musí přenášet. Vodáci se tak nehrnou,“ poznamenal majitel půjčovny lodí v Ústí nad Labem Bohumil Broháček.

Méně rušno je také na vodácky vyhledávané Ohři, podle majitele půjčovny lodí v Chomutově Davida Grünbauma ale není situace kritická.

„Sjíždíme z Kynšperku nad Ohří a dnes jsme zakotvili u Karlových Varů. Občas to drhne, loď jsme ale nesli zatím jen jednou přes asi pětimetrový úsek. Lidí je určitě méně než obvykle, ale Ohře je sjízdná,“ hlásil přímo z lodi.

Vodní nádrže mají dostatečnou zásobu

Následky suchého období zachraňují přehrady.

„Naše vodní nádrže mají dostatečnou zásobu vody pro plnění svých účelů, tedy i zlepšování průtoků pod nimi. Příkladem je nechranická nádrž, do které nyní přitéká 5 m³/s vody, ale z nádrže jí do dolní Ohře odtéká 9,2 m³/s. Minimum, které musí z nechranické nádrže kvůli vodní elektrárně odtékat, je 8 m³/s. Při současném vývoji sucha je zřejmé, že vodní nádrže není možné dlouhodobě pouze vyprazdňovat pro ještě vyšší protipovodňové zabezpečení oproti současnému stavu. To mnohdy od kritiků slýcháme. Musíme v nich ale také zajistit dostatečnou zásobu vody pro období sucha. To je totiž daleko větší problém než povodeň,“ pokračuje mluvčí Svejkovský.

Na mnoha místech platí zákaz odebírání povrchových vod. Na Mostecku se to týká Vtelenského a Lužického potoka. Na Podbořansku říčky Blšanky. Zákaz se týká odběru vody z říček, nádrží a všech jejich přítoků. V případě porušení zákazu hrozí lidem až padesátitisícová pokuta.

„Naši pracovníci vyrážejí na namátkové kontroly, zda není nařízení porušováno. Letos jsme takový případ nezaznamenali,“ upozornil Svejkovský.

Ustupující hladina odkryla nepořádek

Hladina Labe v Ústí nad Labem se dokonce dostala na nejnižší stav od poloviny minulého století.

„Vlivem opětovného snížení odtoku z Vltavské kaskády na minimum poklesl vodní stav až na 115 cm, což je nejnižší zaznamenaná hodnota pro měsíc červenec od roku 1952. Průměrná hodnota výšky hladiny v roce je pak 240 cm. Intenzita plavebního provozu je minimální, plavebními komorami jsou přeplavovány zejména sportovní lodě,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Například v pátek odpoledne protékalo Labem zhruba 70,3 metru krychlových vody za sekundu. Průměrný minimální průtok pro tento měsíc je 117 metrů krychlových.

Ustupující hladina odkryla velký nepořádek. Dobrovolníci se proto rozhodli v neděli dopoledne koryto v Ústí nad Labem uklidit (reportáž z úklidu zde).

Průtoky budou stagnovat nebo dále slabě klesat

Výrazné zlepšení vodohospodáři neočekávají. „V následujících dnech se předpokládá pokračování teplého počasí. Průtoky budou stagnovat nebo dále slabě klesat. U podzemních vod lze očekávat v následujícím období nadále mírný pokles,“ předvídá Burianová.

Podle hydrologa Jana Šrejbera z ústeckého hydrometeorologického ústavu však není letošní sucho až tak hrozné.

„Průtoky jsou na některých místech podprůměrné, není to ale nic výjimečného. Když se podíváme do ne zas tak dávné historie, slabší rok byl 2003. O problematickém suchu by se dalo mluvit, pokud by vydatně nepršelo další měsíc či měsíc a půl,“ shrnul.