Jeden z vítězných návrhů, úložný prostor Giuseppe od Aleše Trdého.

Jeden z vítězných návrhů, úložný prostor Giuseppe od Aleše Trdého. | foto: FUD UJEP

Studenti vymýšleli pomůcky pro lidi s postižením, tři se budou vyrábět

  • 0
Studenti Fakulty umění a designu ústecké Univerzity J. E. Purkyně spolupracují na výjimečném česko-německém projektu. Podle jejich návrhů se budou vyrábět pomůcky a funkční interiérové doplňky pro chráněné dílny v Sasku. Věci musely být navrženy tak, aby je mohli vyrábět i užívat zdravotně postižení.

Jako tři nejlepší návrhy vybrala hodnotící komise dřevěnou stavebnici, z níž se dá sestavit například hrací stolek, bodovala také praktická sestava úložných prostor a dřevěný box na nářadí, který se dá použít i jako stolička.

"Naši studenti to v zásadě dělali v rámci práce v ateliéru. Tohle se jim samozřejmě započítává do profesního životopisu - od počátku studia si vedou své portfolio, do profesního života tedy budou vstupovat vybaveni úspěchy v oblasti designu," poznamenal proděkan fakulty a jeden ze členů hodnotící komise Jaroslav Polanecký.

S vítěznými pracemi se nepojí žádná finanční odměna. Honorář přijde v úvahu až v momentě, kdy se výrobky začnou skutečně vyrábět a prodávat.

Stolička a box na nářadí Stoolbox od Kateřiny Kučerové

Dřevěný mobiliář s terapeutickým využitím Quadro, který přihlásila Tatiana Yalputa

Zadáním bylo vytvořit produkt z oblasti dům, zahrada, péče o dům, a to za použití keramiky, kovu či dřeva. Výrobní postup měl být jednoduchý a rozdělitelný do kroků.

"Komise posuzovala návrhy celkem čtrnácti studentů a s přihlédnutím ke specifickým požadavkům na výrobu a funkci produktů vybrala tři návrhy: dřevěný mobiliář s terapeutickým využitím Quadro, který přihlásila Tatiana Yalputa, úložný prostor Giuseppe od Aleše Trdého a stoličku a box na nářadí Stoolbox od Kateřiny Kučerové," vyjmenovala výherce mluvčí ústecké univerzity Jana Šiková.

Vítězné návrhy by do výroby měly být zavedeny v nejbližší době.