Zatím poslední studánka, která prošla obnovou, je na Popovickém vrchu. Nové je...

Zatím poslední studánka, která prošla obnovou, je na Popovickém vrchu. Nové je tu posezení i stříška. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

Na Děčínsku obnovují studánky, jedna přijde na padesát tisíc

  • 1
V děčínských lesích odstartovala obnova studánek. Čistí se prameniště, nad studánkami se objevují přístřešky a přibývají lavičky. Některé studánky obnovují lesáci, jiné dobrovolníci.

„Máme ve správě osm větších zdrojů vody a zatím jsme obnovili čtyři z nich,“ poznamenal ředitel Lesního úřadu Děčín Antonín Novák. Obnova studánky nespočívá jen v tom, že by lesáci vyčistili prameniště.

„Nad studánky dáváme přístřešky, u některých je i posezení. Naposledy to byla studánka na Popovickém vrchu, kde jsme nechali instalovat ukazatel a lavici,“ dodává Novák.

Obnovení jedné studánky může vyjít až na padesát tisíc korun, podle rozsahu prací. Platí je lesní úřad. V letošním roce chtějí lesáci zrekonstruovat zbylé čtyři studánky.

Vodu ze studánek nevyužívají jen turisté nebo náhodní návštěvníci lesa. Chodí si pro ni i lidé z okolí.

„Oni i ostatní uživatelé, kteří se napijí jen občas, si musí uvědomit, že voda není nijak chemicky ošetřená, a proto není určená k pití. Případné potíže si pak musí přičíst na svůj vrub,“ upozorňuje ředitel.

„Rozhodně bych nedoporučoval vodu pít po deštích či po jarním tání, kdy bývá zakalená a můžou v ní být zbytky látek nevhodných pro lidský organismus,“ dodává. Přiznává však, že i on sám se ze studánek rád napije a dosud žádné potíže neměl.

Národní registr eviduje tři sta studánek v Ústeckém kraji

Studánky, jež spravuje Lesní úřad Děčín, nejsou na území města jedinými. O další se starají dobrovolníci a děti ze zájmových skupin.

V České republice existuje Národní registr pramenů a studánek, který provozují Mladí ochránci přírody. V současné době evidují více než deset tisíc vodních zdrojů z celé republiky, na tři stovky jich jsou z Ústeckého kraje. Péče o studánku totiž není jen organizovanou aktivitou.

„I proto Mladí ochránci přírody vyhlásili dlouhodobou akci s názvem Zachraňme studánky, jejímž cílem je obrátit pozornost na zanikající přírodní zdroje pitné vody, především lesní prameny a studánky, a dlouhodobě nad nimi držet ochrannou ruku,“ vysvětluje Michal Kulík z Mladých ochránců přírody.

Do akce se může zapojit každý. Stačí zjistit přesné umístění pramene, nejlépe jeho souřadnice, vyfotografovat ho a nechat zařadit do registru na internetových stránkách estudanky.cz. Na Liberecku studánky zkoumají například i vědci a studenti z liberecké Technické univerzity. Výsledkem jejich práce by měly být nové mapy včetně příběhů, jež se ke studánkám vážou.