Kresba Ernsta Hennricha - Menzelův (dříve Eidlerův) dům č.p. 82. Dům v popředí byl v Jirkově stržen již v 60. letech. | foto: Galerie Jirkov

Poklad z půdy ukazuje starý Jirkov, na místě paneláků stály hrázděné domy

  • 0
Chcete vidět, jak vypadaly domy a ulice Jirkova na Chomutovsku ve 20. letech minulého století? Možnost máte ve zdejší galerii, která ukazuje jedinečné kresby tehdejšího kronikáře a kantora Ernsta Hennricha. Objeveny byly jen náhodou při opravě jedné staré půdy. Místa, která zachytil, už neexistují.

"Při nuceném odsunu si tento jirkovský rodák ukryl své dokumenty na půdě. Nejspíš počítal s tím, že až se situace uklidní, bude se do milovaného domova moci vrátit. To se ale nestalo. Zažloutlé, zvlhlé listiny, osobní doklady, negativy, poznámky a fotografie tak našla až majitelka domu, která v roce 2005 plánovala rekonstrukci střechy a horního patra," popsal nález unikátních kreseb téměř zaniklého Jirkova Michal Bečvář, autor publikace Jirkov očima Ernsta Hennricha.

Jirkov očima Ernsta Hennricha

Díky náhodnému nálezu při opravě domu v Jirkově se našly kresby kronikáře a místního učitele Ernsta Hennricha.

Ve 20. letech minulého století zachytil tehdejší linie ulic, městské domy a různá zákoutí.

Výstava kreseb včetně informací o tom, co je na zachycených místech, bude v Galerii Jirkov k vidění do 30. dubna, k dispozici je i publikace Jirkov očima Ernsta Hennricha.

První prezentace kreseb proběhla v roce 2007. Tehdy ale veřejnost mohla vidět jen skicáře s jedním či dvěma obrázky, jak byly otevřené ve vitrínách. Až později díky péči chomutovského muzea se podařilo všechny kresby digitalizovat a vytvořit z nich panely s popisky, ze kterých se lidé dozvědí, kde dům či zákoutí bylo a co tam je dnes.

Měl smysl pro detail

"Valná většina míst z kreseb samozřejmě už neexistuje. Dnes tam jsou paneláky," říká Bečvář. Zachovalo se několik desítek kreseb, které Hennrich pořídil při procházkách po Jirkově.

Žil v době jeho velké urbanistické proměny a zachytil různé dvory, pohledy na měšťanské domy či pivovar. Z pozůstalosti je patrné, že šlo o systematickou dokumentaristickou práci.

"Měl velký smysl pro detail. Pečlivě prokresloval stavební prvky, třeba střešní krytiny či trámovou konstrukci hrázděných domů. Zaznamenával ale i rozbitá okna či předměty všedního dne, které ze svého místa viděl. Zejména u kreslení celých ulic si přitom nelámal hlavu s perspektivou. Nesnažil se o umění, ale o záznam linie domů, které pak věrně vykreslil," dodal.

Výstava tohoto unikátního pohledu na domy a prostranství v Jirkově v polovině 20. let minulého století bude v Galerii Jirkov k vidění do 30. dubna.