Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Kraj má posudky, že politici v Krajské zdravotní neporušují zákon

  • 0
Ústecký kraj si nechal vypracovat hned čtyři právní posudky, aby dokázal, že jeho zástupci ve vedení Krajské zdravotní nejsou ve střetu zájmů. Šest ze sedmi členů představenstva totiž tvoří krajští zastupitelé, což je podle ministerstva vnitra v rozporu se zákonem.

Zákon o volbách do zastupitelstva krajů stanovuje, že post krajského zastupitele je neslučitelný "s funkcí statutárního zástupce právnické osoby zřízené nebo založené krajem anebo v níž má kraj majetkovou účast".

Krajská zdravotní

Krajská zdravotní spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji - v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Celkem má zhruba 6 300 zaměstnanců.

Akcionářem je Ústecký kraj, valnou hromadu představuje rada kraje.

Statutárním orgánem, který schvaluje všechny důležité kroky, je představenstvo.

Předsedou představenstva je Radek Scherfer z ČSSD, členy další sociální demokraté František Pelant a Josef Macík, komunisté Ladislav Drlý, Jiří Novák a Jaroslav Dubský a lídr opozičního hnutí Severočeši.cz Jiří Zelenka.

"Vzhledem k informacím, které máme, se podle našeho názoru skutečně jedná o neslučitelnost funkcí," komentoval angažmá zastupitelů v představenstvu Krajské zdravotní Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Oponentní posudky kraje však odlišují pojem statutární zástupce, o kterém mluví zákon, a pojem statutární orgán, což je představenstvo.

"V postavení statutárního orgánu a statutárního zástupce je z hlediska účelu sledovaného zákonem podstatný rozdíl," píše například děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch.

Kraj se nyní bude snažit přesvědčit ministerstvo

Podle děkana a dalších tří právníků jde o to, že představenstvo Krajské zdravotní nikoho nezastupuje, není tedy statutárním zástupcem, nýbrž skrze představenstvo jedná samotná firma.

"Nejde o jednání zástupcem za společnost, ale o jednání přímo společností," stojí třeba v posudku advokátní kanceláře KŠD Legal.

Ta upozornila i na to, že podle zákona o střetu zájmů nemůže uvolněný zastupitel pobírat odměny za členství v orgánech krajských firem. Z toho vyvozuje, že zastupitelé v krajských firmách sedět mohou.

Kraj se nyní těmito argumenty bude snažit přesvědčit ministerstvo. To už připustilo, že ze svého názoru může ustoupit.

"Kraj může předložit argumenty, které mohou přispět ke změně stanoviska našeho resortu," poznamenal mluvčí Oliva.

O porušení zákona mluví i jiní

Takový vývoj ale není předem jistý, protože ministerstvo vnitra není jediné, kdo v  případě krajských zastupitelů v představenstvu akciové společnosti vlastněné krajem porušení zákona vidí.

"Jde samozřejmě o skandální porušení zákona," řekl už dříve odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek. Stejně situaci hodnotí i organizace Transparency International.

Jestli posudky kraje ministerstvo nepřesvědčí, zastupitelé se budou muset některé z funkcí vzdát.

"Pokud bude striktně řečeno, že ty funkce jsou neslučitelné, bude se to řešit. Zastupitelé se budou muset rozhodnout, jestli zůstanou v zastupitelstvu, nebo v představenstvu," podotkl hejtman Oldřich Bubeníček.