Lázně Vrbenského na Střekově k prodeji. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Osud bývalých lázní je v rukou města. Jejich záchrana je ale moc drahá

  • 0
Část politiků na ústeckém Střekově se snaží udržet při životě záměr odkoupit zdevastovaný objekt lázní dr. Vrbenského a najít pro něj využití. Tomuto plánu ale brání vysoká cena, nesouhlas řady zastupitelů a otázkou je i postoj vedení města.

Zda objekt lázní radnice získá, není jisté. Loni obvod obdržel na nákup dotaci od vedení města 2,3 milionu korun, přičemž dva miliony jsou určené na samotný nákup a zbytek na úhradu daní (psali jsme o tom zde).

Majitel, kterým je od roku 2007 První pražská rekvizitní společnost, však za budovu požaduje 2,35 milionu.

Původní cena byla stanovená na 2,8 milionu korun.

„Nebylo ale mnoho zájemců, proto jsme se rozhodli po vzájemné dohodě cenu snížit, tím zájem podpořit a získat případně i nové poptávky,“ uvedl Jiří Jeníkovský, makléř realitky ReMax, která prodej zprostředkovává.

Radnice nedá víc než dva miliony

Ani takto snížená cena však podle radnice není s ohledem na stav budovy adekvátní.

„Neuvažujeme o placení částky nad dva miliony. Budova je v dezolátním stavu a kompletně zanesená špínou,“ říká Eva Outlá, zastupitelka pověřená vedením Střekova.

Lázně Vrbenského

  • o stavbě lázní rozhodlo vedení firmy Schicht v roce 1928, otevřené byly 6. září 1931
  • kromě bazénu tam byly perličkové a vanové koupele se saunou a byly to jedny z nejmodernějších lázní ve střední Evropě
  • jméno po poslanci Dr. Bohuslavu Vrbenském dostaly v roce 1946
  • v roce 2007 lázně koupila První Pražská Rekvizitní společnost za 5,4 milionu korun, o 5 let později se je snažila už zdevastované prodat za 8 milionů korun

„Majitel by musel objekt vyklidit a zajistit jeho bezpečnost. Myslím, že v této situaci jsou dva miliony více než adekvátní částkou,“ míní Outlá.

Odkupu budovy navíc nebrání jen cena. Radnice také nemá jistotu, že jí peníze na koupi zůstanou. Už loni žádala o jejich převod do dalšího roku a teď se o to pokouší znovu.

„Domnívám se, že u zastupitelů, kteří s koupí nesouhlasí, převládá obava z osobní zodpovědnosti za možnost vzniku úrazu vzhledem k technickému stavu objektu, nebo si neumějí představit náročnost zpracovávání celého projektu,“ domnívá se Outlá.

Využití k volnočasnovým aktivitám

„Nezpochybňuji, že by to představovalo náročný úkol, ale je zcela jistě řešitelný. Některým zastupitelům je ale tahle věc možná i prostě lhostejná,“ myslí si o postoji některých kolegů.

Získat budovu co nejdříve přitom podle zastánců koupě radnici umožní účinně bránit vstupu nepovolaných osob a hromadění odpadků, v nichž se množí krysy, které zamořují okolí.

„Jako v každé opuštěné budově se zde zdržují bezdomovci a narkomani. Pokud zde strážníci nějakého bezdomovce přistihnou, z místa ho vykáží,“ ujistil ředitel městské policie Jan Novotný. Víc toho ale strážníci nezmohou.

„Budova je sice ve velmi zbědovaném stavu, ale v budoucnu ji můžeme využívat například k volnočasovým aktivitám. Možností je řada,“ věří Outlá.