Rohy nosorožců pašoval z Afriky i strážník z Dubí, skončil ve vazbě

  • 2
Do černého obchodu s rohy nosorožců z Jihoafrické republiky se podle zjištění MF DNES zapletl strážník Karel M. z Dubí. Kvůli skandálu odešel z práce, policie ho navíc obvinila a muž skončil ve vazbě.

Karlovi M. kvůli pašování nosorožčích rohů hrozí až osm let vězení. Stejný trest může dostat i zbylých 15 členů organizované skupiny, z nichž je z Dubí dalších šest lidí. Většina skupiny měla základnu právě v Ústeckém kraji, další tři obvinění pochází z Ústí nad Labem a jeden z Loun.

"Všechny nás to překvapilo, já jsem ho znal jako pohodového, nekonfliktního člověka. Podle mého úsudku si pod vidinou nějakého výletu zadělal na pořádný průšvih," uvedl na adresu bývalého strážníka starosta Dubí Petr Pípal, po kterého městská policie spadá. 

"Odešel dohodou a bylo to v souvislosti s tímto případem," dodal starosta.

Dovoz rohů prověřovala celní správa spolu s inspekcí životního prostředí od roku 2011. "V průběhu prověřování bylo zjištěno, že dovozy organizuje mezinárodní skupina pachatelů, jež získala na základě nepravdivých údajů vývozní povolení v JAR pro dovoz nosorožčích rohů do EU. Ty následně dovezla do Česka a dalších států jako trofeje," sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

24 rohů za 90 milionů

Rohy dále mířily nelegálně do Asie, kde jsou na tamním černém trhu vysoce ceněnou surovinou pro tradiční asijskou medicínu. Organizátoři dovozů zneužívali toho, že nosorožci se v JAR smějí individuálně lovit a rohy vyvážet, ale pouze za přesně stanovených pravidel.

V praxi to chodí tak, že lovec dostane na tamní farmě povolení ulovit jednoho nosorožce tuponosého. A protože je podle pravidel úlovek trofejí lovce, může si ho dotyčný nechat i odvézt. Má ho ale jako osobní majetek a může sloužit výhradně k nekomerčním účelům.

"Zjistili jsme, že v tomto případě to tak není," řekla Kaňková. "Hlavní organizátoři si najímali lovce z Čech, zajistili jim povolení, platili letenky, pobyt. A po návratu jim lovci rohy odevzdávali," uvedla Kaňková (více o případu se dočtete zde).

Policie pozatýkala 16 lidí, 15 z nich skončilo ve vazbě. Lovit nosorožce jezdil právě i obviněný bývalý strážník z Dubí, kterého doprovázela jeho přítelkyně. "Jezdili tam spolu," potvrdil starosta Pípal. Ženu policie z ničeho neobvinila.

Celníci s inspektory zajistili 24 rohů v Česku i na dalších místech Evropské unie. Jejich cenu odborníci odhadují na zhruba 90 milionů korun.