Soudce Jiří Berka

Soudce Jiří Berka | foto: Dan Materna, MF DNES

O stížnosti na amnestii pro soudce Berku soud nezačal jednat, nemá spis

  • 5
Měsíc poté, co vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podala stížnost proti amnestování ústeckého soudce Jiřího Berky, kauza stále jen putuje justičním systémem. Vrchní soud v Olomouci se stížností ani po třiceti dnech nezačal zabývat, protože nemá podklady.

"Náš soud zatím neobdržel spis, takže jsme se případem ještě ani zabývat nemohli," zdůvodnil prodlení mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy. Aby soud mohl stížnost vypořádat, musí si nejprve projít kompletní spis.

Kauza Berka

Berka dostal v roce 2010 nepravomocný trest 9 let za to, že ve zločinném spolčení zmanipuloval konkurzy deseti firem, čímž on a jeho skupina způsobili škodu 264 milionů.

Olomoucký vrchní soud ale loni v květnu rozsudek zrušil a případ vrátil zpět krajskému soudu. Do toho zasáhla amnestie.

Vrchní žalobkyně Bradáčová podala proti amnestováním Berky stížnost 14. ledna.

Berkův spis měl naposledy Krajský soud v Českých Budějovicích, který rozhodl, že se Klausova amnestie na případ ústeckého soudce a dalších obžalovaných v této konkurzní kauze vztahuje.

"Spis už je na cestě do Olomouce, odešel buď v pátek nebo dnes," uvedl v pondělí místopředseda táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Kučera.

Zdržení vysvětlil tím, že Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze nějakou dobu trvalo, než svou stížnost odůvodnilo. Současně musel českobudějovický soud počkat, až se Berka a jeho skupina ke stížnosti vyjádří.

Posouzení stížnosti u Vrchního soudu v Olomouci by nemělo trvat déle než pár týdnů. Pokud vrchní soud stížnost zamítne, bude se jí nejspíš po odvolání ještě zabývat Nejvyšší soud.

Spor je o případy, které se nabalovaly postupně

Českobudějovický soud rozhodl, že se na Berku vztahuje část amnestie, která nařizovala zastavit trestní stíhání trvající déle než osm let. Berku poprvé obvinili v dubnu 2003, pak přibývala další obvinění až do roku 2008.

"Vzhledem k tomu, že se celá věc bere jako skutek jediný, tak se osmiletá lhůta počítá od prvního obvinění," vysvětlil amnestování Berky místopředseda soudu Zdeněk Kučera (o rozhodnutí soudu zde).

Mnoho představitelů justice ale s takovým výkladem nesouhlasí. "Kdyby byl spáchán jen jeden ze skutků, které byly později připojovány, byl by to samostatný trestný čin," shrnul tyto výhrady náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Podle něj měl soud Berkova pozdější obvinění od amnestie oddělit a posuzovat je samostatně. Podobně smýšlí i vrchní žalobkyně Bradáčová, Nejvyšší státní zastupitelství i Nejvyšší soud (o výhradách zde).