Kostel sv. Jiří v Chřibské je jedním ze šesti, které stezka na Šluknovsku a v Českém Švýcarsku propojila.

Kostel sv. Jiří v Chřibské je jedním ze šesti, které stezka na Šluknovsku a v Českém Švýcarsku propojila. | foto: České Švýcarsko, o.p.s.

Zajímavé kostely ve Šluknovském výběžku propojila mezinárodní stezka

  • 0
Šest kostelů převážně ve Šluknovském výběžku spojila stezka, která vznikla jako součást mezinárodního projektu Thetris. Díky němu v jedenácti evropských regionech vznikají turistické trasy, které představují významné středověké kostely a církevní památky.

"Cílem projektu je podpořit rozvoj venkovských oblastí, poskytnout jejich návštěvníkům více informací o církevních objektech a podpořit zájem o využívání těchto sakrálních památek," přibližuje Dana Štefáčková, mluvčí společnosti České Švýcarsko, která trasu do mezinárodního projektu vybrala.

Stezka kostelů

  • Kostel sv. Šimona a Judy v Lipové u Šluknova
  • Kostel sv. Václava ve Šluknově
  • Kostel sv. Bartoloměje v Rumburku
  • Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou
  • Kostel sv. Jiří v Chřibské
  • Kostel sv. Anny v Malé Veleni, místní části Jedlka

Kritériem pro zařazení kostelů na trasu stezky měla být původně jejich středověká minulost. To ale ve Šluknovském výběžku, kde jsou hlavně barokní a mladší církevní stavby, nešlo splnit.

"Důležité pro nás bylo prezentovat kostely s vazbou na nejstarší farnosti zmiňované od 13. století, které nejsou tolik známé, není na ně zaměřená pozornost v turistických materiálech, a přesto mohou být vzhledem ke své historii pro návštěvníky atraktivní," popsala Štefáčková.

Dalším spojujícím prvkem pro výběr byla tradice vystavování historických vánočních betlémů od místních řezbářů a také zachovaná hudební tradice. Stezka tak propojila kostely, v nichž působila barokní hudební bratrstva nebo kde se dodnes hrají díla původních německých skladatelů a skladby určené přímo pro ten který kostel.

Třeba při kostele v Chřibské působil od roku 1688 sbor adjuvantů, kteří zpívali na kůru církevní skladby, a Carl Ferdinand Pohl, vnuk výrobce skleněných harmonik Ferdinanda Pohla z Chřibské, složil roku 1850 Mši č. 2, již obci věnoval.

Infotabule upozorní na zajímavosti

Kromě zážitku z hezkého výletu zájemci zjistí o kostelech i řadu zajímavostí.

Třeba že do stěny kostela v Chřibské byly vsazeny renesanční figurální náhrobníky významných místních osobností. Kromě bývalých starostů je tu třeba i náhrobník Antona Kittela, majitele zaniklé sklárny v Chřibské, jež byla nejstarší hutí v Evropě.

Prozradí to infotabule, kterými se právě osazuje všech 60 vybraných kostelů v celé střední Evropě. Turisté se pak na trasy mohou vydat s pomocí mapky, na níž se skví společné evropské logo tvořené 11 barevnými kostkami ve tvaru kříže a připomínající známou hru Tetris.