Uvnitř problematického sídliště Stovky v Mostě.

Uvnitř problematického sídliště Stovky v Mostě. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Sepište problémy s cikány, vyzvalo nájemníky družstvo. Oponuje úředníkům

  • 188
Stavební bytové družstvo Krušnohor, jež působí na Mostecku, žádá lidi v domech pod jeho správou, aby sepsali zážitky ze soužití s „cikány a nepřizpůsobivými občany“. Chce je předložit vládní agentuře jako reakci na její analýzu. V ní se píše, že situace není tak dramatická, jak tvrdí družstvo.

„Materiál považujeme za neobjektivní a nevystihující skutečnost, kterou denně prožívají na vlastní kůži bydlící v mosteckých Stovkách, litvínovském Janově a dalších problémových lokalitách,“ řekl mluvčí Krušnohoru Petr Prokeš.

Družstvo žádá doslova o zkušenosti „s cikány a nepřizpůsobivými“, a to nejen ze Stovek, ale odkudkoli (o problematice soužití na sídlišti Stovky jsme psali zde).

Agentura v analýze napsala, že i když ve Stovkách bydlí spíše chudší lidé a většina rodin je v hmotné nouzi, jen malé procento osob a rodin je svým okolím považováno za problémové či nepřizpůsobivé.

Zároveň prý neplatí vžitá představa, že jde o romské ghetto, jelikož romské domácnosti zde tvoří přibližně jednu čtvrtinu. Vztahy podle agentury obvykle zdaleka nejsou tak vyhrocené, jak referují média, přičemž zmiňují právě zpravodaj Krušnohoru.

Jde jen o sousedské problémy, říká agentura

„Naši kolegové od letošního ledna v terénu mapovali problémy, se kterými se Most potýká,“ sdělil Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

„Vyplynulo z toho, že problémy mají lidé s konkrétními sousedy, nikoliv neromské rodiny s romskými a naopak,“ dodal Jiránek.

Krušnohor si ale stojí za názorem, že situace se neustále zhoršuje, a to nejen ve Stovkách. Upozorňuje také na sídliště Janov, na mosteckou část Liščí vrch či na domy v centru Mostu.

Krušnohor chce agentuře předat nashromážděné příběhy na jednom z následujících jednání. Termín zatím nezná.

Družstvo neočekává, že by si nájemníci na soužití s „cikány a nepřizpůsobivými občany“ nestěžovali. „S tím nepočítáme. Nespokojenost bydlících v problémových lokalitách narůstá. Napětí se zvyšuje,“ dodal Prokeš.