Pohled z Klínovce na Krušné hory.

Pohled z Klínovce na Krušné hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma chce stavět v Krušných horách další vrtule i přes odpor místních

  • 20
Lidé z Výsluní na Chomutovsku a okolních obcí bojují už dva roky proti stavbě větrných elektráren. S těmi, co už stojí, mají špatné zkušenosti - a teď mají přibýt další. Investor spoléhá, že soud zruší omezení vydaná loni krajem.

Větrné elektrárny, které stojí jen 400 metrů daleko, brání Martinu Burianovi z Nové Vsi na Chomutovsku, aby pobýval v polovině svého domu. "V ložnici, která je na straně k větrníkům, se nedá v noci vydržet, takže musím spát v pokoji na opačné straně domu," popisuje své trápení Burian.

Větrný park Chomutov

  • 27 větrných elektráren už stojí v blízkosti Měděnce, Rusové a Hory Sv. Šebestiána, 11 dalších chce nově postavit firma APB Plzeň v lokalitě Lysá hora u Výsluní.
  • V nejbližších letech by měla být v Krušných horách na Chomutovsku asi stovka větrných elektráren.
  • Odpůrci se bojí, že jich může být i víc, kapacita kabelu, jenž se má pokládat ve Výsluní, prý umožní napojení až 300 elektráren.

Kvůli větrníkům se chce soudit a žádat náhradu škody. Hlavně ale zvažuje, že se úplně odstěhuje. Tím spíš, že v okolí se mají stavět další. Ty by jeho dům v podstatě obklíčily a už by před jejich monotónním hlukem neměl kam utéct.

Právě kvůli stavbě dalších větrníků se konala schůzka jejich odpůrců z Výsluní a zástupce investora, jímž je firma APB Plzeň. V okolí Výsluní má v příštích letech vyrůst skoro 80 dalších elektráren. Přímo v katastru městečka plánuje APB stavbu 11 vrtulí.

"My vás tady nechceme. Krušné hory jsou jako náš lesopark, chodíme si do nich užívat přírody, nechceme tady masy betonu a vrtulí," zlobil se na zástupce investora René Vaněček z vesničky Volyně, jež patří pod Výsluní a k níž mají být větrníky nejblíž.

Další muž, kterému patří několik nemovitostí v okolí, se přidal. "V minulosti nás trápily kyselé deště, lesy tu byly polomrtvé. A teď si to tady vyhlédla APB a zase máme trpět?" zlobil se.

Petici podepsaly stovky lidí

Proti stavbě elektráren lidé z celého okolí protestují už dva roky, loni dokonce posbírali přes 400 podpisů na petici proti vrtulím.

Loni v říjnu začal platit nový předpis, Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje, který zpřísnil pravidla pro stavbu větrníků a kritikům z Výsluní pomohl. Jenže krajské zásady nyní projednává Nejvyšší správní soud a není vyloučené, že omezení zruší. Na to APB spoléhá.

"Já si dokonce myslím, že to je hodně reálný scénář a celkem brzy začneme stavět," prohlásil při schůzce zástupce firmy Pavel Hrouda.

Výsluní s ní v minulosti uzavřelo dohodu o spolupráci, ale loni ji zastupitelé odmítli.

"Lidé mění názor kvůli tomu, že už tady jsou nějaké zkušenosti s tím, jak větrníky škodí. A také nám vadí, jak firma postupuje. Nedodržuje předpisy, třeba lesní zákon nebo výšková omezení. Když žádala o stavební povolení, bylo to jen na základě výjimek," vysvětlila výhrady Hana Klenotová z občanského sdružení Krušno, které schůzku svolalo.

Plzeňská firma se hájí, že město jednou dohodu o spolupráci podepsalo, a že tedy platí. Spoléhá na to, že úřady změní svůj názor a APB bude moci stavbu zahájit i přes odpor místních. Podle Hroudy se ale chce firma i tak s Výsluním dohodnout. Nabízí roční příspěvek zhruba 1,8 milionu korun a slibuje, že díky stavbě větrníků získají desítky lidí z okolí práci. V první fázi by to bylo hlavně při výkopech v lesních porostech.