Atavba areálu onkocentra představuje téměř miliardovou investici. Ilustrační snímek

Atavba areálu onkocentra představuje téměř miliardovou investici. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nová firma bude hledat, kdo by zaplatil miliardu za onkocentrum v Ústí

  • 0
Krajská zdravotní založí dceřinou firmu Onkologie Krajské zdravotní, jež na sebe převezme veškeré starosti související s výstavbou nové budovy ústeckého onkocentra. Schválení vzniku nové firmy je druhým výrazným krokem v projektu nové onkologie, která má nahradit nevyhovující pracoviště v Ústí nad Labem.

"Společnost bude založena za účelem výstavby a dalšího provozu nového komplexního onkologického centra," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Problémy onkocentra

Ústecká onkologie spadající pod Krajskou zdravotní měla loni zjara velké problémy. Ministerstvo zdravotnictví ji chtělo odebrat statut komplexního onkologického centra, kvůli čemuž by nemohla podávat moderní biologickou léčbu.
Krajská zdravotní však včas zřídila požadovanou ředírnu cytostatik i stacionář a statut byl onkologii prodloužen do 30. června 2013. Do té doby ministerstvo stav onkologie opět prověří a rozhodne o statutu.
Onkologie v Ústí je jediným místem v Ústeckém kraji, kde se praktikuje biologická léčba.

Založení dceřiné firmy Krajské zdravotní už schválila také rada kraje. Nová společnost má vzniknout do 30. dubna letošního roku, sama Krajská zdravotní do ní vloží jako základní kapitál dva miliony korun.

Hlavní náplní práce Onkologie Krajské zdravotní bude přitáhnout silného investora, který se postará o financování stavby.

"Tato varianta umožňuje vstup strategického partnera, který by se podílel na financování celého projektu," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Náklady na stavbu jsou astronomické a přesahují finanční možnosti Krajské zdravotní. "Jedná se skoro o miliardovou investici," uvedl už dříve ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

Jen projekt bude stát 24 milionů

Mluvčí Jiří Vondra už naznačil, že s jiným zdrojem financování než právě s penězi od investora se nepočítá.

Předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer před rokem poznamenal, že výstavba je dlouhodobějším projektem. "Záměr výstavby je zhruba dva až tři roky," uvedl tehdy. S přesnějšími odhady lze přijít až ve chvíli, kdy se nové firmě podaří najít investora.

Jak se pak vstup investora do projektu výstavby nového centra projeví na jeho budoucím fungování a co za své peníze bude investor od KZ žádat, zatím nikdo oficiálně neřekl.

První zásadnější krok k výstavbě onkocentra udělala Krajská zdravotní ke konci loňského roku, když vybrala firmu, která připraví projekt, podle něhož se bude stavět.

Projekt za 24 milionů korun nachystá brněnská firma ArchDesign, která v minulosti projektovala například pro Masarykův onkologický ústav v Brně či Nemocnici na Bulovce.

Onkologii hrozí bez nového areálu odebrání statutu

Ústecká onkologie nový areál nutně potřebuje. Loni jen s velkým úsilím uhájila statut komplexního onkologického centra (o problémech zde).

"Stav pracoviště v Ústí nad Labem je tristní. Je kapacitně na hraně prostorových možností, na pacienty nepůsobí dobře stará budova," zhodnotil před dvěma lety stav nynějšího ústeckého onkologického centra V Podhájí ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Od té doby sice na ústecké onkologii přibyla ředírna cytostatik a stacionář, ale jinak se v areálu onkocentra nic zásadnějšího nezměnilo.