Statik Karel Stránský stejně jako letos kontroloval stav domů v ústecké čtvrti

Statik Karel Stránský stejně jako letos kontroloval stav domů v ústecké čtvrti Střekov už po povodni v roce 2002. | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Statici na povodni prodělají. Ale lidé by jinak byli nešťastní, říkají

  • 0
Statici z oblastí postižených povodní se nyní nezastaví. Musejí rychle prohlédnou každý vytopený dům, protože do té doby se evakuovaní nemohou vrátit. Nad názory, že na záplavách vydělají, se však jen usmívají. Děláme to spíš ze solidarity, říkají.

"My máme svoji nasmlouvanou práci, kterou teď musíme opustit a posuzovat stav zaplavených domů. Investoři, se kterými máme dohody na posudky, se na nás dívají skrz prsty, když jdeme jinam," říká statik z Ústí nad Labem Jaroslav Talacko.

Statici vysvětlují, že pokud by měřili jen penězi, vyplatilo by se jim posudky v zatopených oblastech odmítat. Jako živnostníky by je k návštěvám vytopených domů ani nikdo nemohl nutit.

"Vemte si, že do domů vcházíme první, jsme špinaví od bláta, a pak dostaneme za posudky třetinu nebo i méně, než bychom vydělali počítáním a projektováním v kancelářích," říká další statik Karel Stránský.

Statiků je ale málo a bez jejich posudků se lidé do vytopených domů vrátit nemohou. "Kdybych to odmítl, hodně lidí by bylo nešťastných," zdůvodňuje Stránský, proč domy prohlíží a zatím ani neřešil, kolik za to dostane.

Stovka za dům, někde nic

V roce 2002 dostávali statici stovku za jeden dům, někde jim ale nezaplatili ani to.

"Při povodních v roce 2002 jsem pracoval měsíc zadarmo. A myslím, že i ostatní. Volali nás do obcí, abychom posoudili stav rodinných domků, ale nikdo nám za to nedal ani korunu," vzpomíná Talacko.

To potvrzuje i jeho kolega Stránský. "Část z toho nám pak kompenzovala komora autorizovaných inženýrů a techniků. Ale je pravda, že něco jsme odvedli zdarma," dodává.

Při základní prohlídce statik zjišťuje, jestli nejsou ve zdivu trhliny, podmáčené nebo podemleté podlahy a propadlé stropy. Stránský už takto nyní prošel desítky domů.

"Žádný z nich nebyl staticky narušený, jen ve dvou byly trhliny. Ale protože nevím, jestli jsou nové, nebo starší, musí je teď majitel sledovat, a pokud by se zvětšily, opět zavolá statika," přibližuje.

Statik vytopený dům prodal a odstěhoval se do bytu

Stav domu záleží na jeho konstrukci, na tom, jestli v něm voda proudila, nebo stála, a hlavně na geologickém podloží. Teprve po prozkoumání všech těchto aspektů mohou statici říct, jestli je vstup do domu bezpečný a majitelé v něm mohou začít s úklidem.

Talacko byl minulý týden zjišťovat stav budov v jedné firmě v Ústí nad Labem, v úterý byl v jiné firmě v Roudnici. Jak voda opadává, přicházejí na řadu rodinné domy.

I jeho před časem postihla povodeň. Tehdy bydlel v domě ve Velkém Březně. Když mu ho voda vyplavila, odešel.

"Dům jsem velmi nevýhodně prodal a odstěhoval jsem se raději do bytu na kopci na Klíši," říká.