Petr Bukáček u lounského soudu.

Petr Bukáček u lounského soudu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Soud dal starostovi i napodruhé podmínku za prodej chmelnic pod cenou

  • 1
Okresní soud v Lounech potrestal roční podmínkou starostu Blšan Petra Bukáčka. Potvrdil tak rozsudek vynesený před dvěma lety. Bukáček prodal obecní chmelnice pod cenou a radnici tak způsobil škodu přes 116 tisíc korun.

Starosta s trestem nesouhlasí a zvažuje odvolání. „Při prodeji pozemků jsem nikoho nezvýhodnil a nedomnívám se, že cena byla podhodnocená. Myslel jsem si, že postupuji správně,“ uvedl Bukáček u pondělního líčení.

Kauza chmelnice

K soudu dostal starostu Blšan Petra Bukáčka zamotaný prodej tří chmelnic z majetku obce. Pozemky koupila v dubnu 2012 Zemědělská obchodní společnost Liběšovice za administrativní cenu 409 tisíc korun. Bylo to výrazně méně, než činila cena obvyklá, navíc nebyla započítaná cena chmelových konstrukcí a rostlin (psali jsme o tom zde). Starosta zpochybnil výši škody, která byla podle žalobce 224 tisíc korun. Podle Bukáčka znalec použil při porovnávání cen pozemky s chmelnicemi z odlišných katastrů, kde je cena mnohem vyšší. Soudkyně se ale ztotožnila se státním zástupcem, který starostu obžaloval z porušení povinností při správě cizího majetku a překročení pravomocí. Kromě ročního podmíněného trestu s odkladem na dva roky soud starostovi uložil zákaz výkonu funkce na dva roky.

Podle soudu se neměl řídit metodikou, kterou schválilo obecní zastupitelstvo, ale zákonem o obcích. Vždy se prodává za cenu obvyklou a odchylka musí být zdůvodněná, což se nestalo.

Rozsudek není pravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechala státní zástupkyně i Bukáček, který starostovskou funkci vykonává druhé volební období.

Cena neodpovídala ceně obvyklé

Kauza se táhne od roku 2012. Tehdy v dubnu podepsal Bukáček kupní smlouvu na prodej pozemků s chmelnicemi.

„Starosta smlouvu uzavřel i přesto, že prodej nebyl schválený zastupitelstvem. O záměru prodeje pozemků předem neinformoval, jak stanovuje zákon. Cena navíc neodpovídala ceně obvyklé,“ uvedla soudkyně Blanka Šišová.

Okresní soud v Lounech takový rozsudek nad Bukáčkem vynesl již v červenci 2014.

Starosta se ale odvolal ke krajskému soudu, který případ vrátil zpět do Loun s požadavkem na přezkoumání cen, za něž se v lokalitě prodávají obdobné pozemky.

Škodu snížil nový posudek

Nový znalecký posudek tak škodu snížil z více než 200 tisíc korun na již zmíněných 116 tisíc korun. Na úmyslném poškození obce to ale nic nezměnilo.

Bukáček navíc tvrdí, že konečná škoda je ještě nižší, a to 20 tisíc korun. S kupující společností se před třemi lety, v době, kdy již běželo soudní líčení, dohodl na doplacení 90 tisíc korun.

I přesto, že byl Bukáček před dvěma lety nepravomocně odsouzený, kandidoval do městského zastupitelstva a byl opět zvolený starostou.

„Svědčí to o tom, že občané si práce mého klienta váží. Nesouhlasím s tím, že byl prokázaný úmysl obec poškodit či někoho při prodeji zvýhodnit. Zvážíme odvolání,“ dodal Bukáčkův advokát.