Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Obyvatelé ústeckých Neštěmic se obávají nové hrozby, stáčírny olejů

  • 6
Pozornost radnice ústeckého obvodu Neštěmice a místních obyvatel se znovu upíná k průmyslové zóně Tonaso. Stáčet by se tam měly odpadní oleje, ropné látky a emulze.

Místní jsou na nebezpečné látky citliví. Nedávno se jim totiž nepodařilo zabránit nárůstu výroby látky Elsil obsahující toxický oxid chromový (o Elsilu zde).

„Je to ovlivněné právě tím Elsilem. Ten začínal na 90 tunách a skončili jsme u výroby tisíc tun,“ zdůvodňuje starostka Neštěmic Miloslava Válková, proč řadu místních znervózňuje záměr stáčení olejů.

S odpadními oleji chce v neštěmické průmyslové zóně Tonaso manipulovat firma Minorec, která se touto činností zabývá roky. Odpadní oleje z průmyslové výroby shromažďuje, třídí a poté rozváží k dalšímu využití.

Na pozemcích Tonasa už firma stáčí olej 16 let. Dělá to ale v jeho vzdálenější neoplocené části a používá k tomu železniční cisterny, jež stojí na vlečkové koleji.

„Současné stáčení je pro nás problematické. Na cisternách jsou kovové části, které zloději odnášejí do sběrných surovin,“ říká jednatelka firmy Alena Jursová.

Budeme mít bezpečné nádrže, říká jednatelka

Firma tak chce svou činnost přesunout přímo do areálu Tonasa, který je oplocený a lépe zabezpečený. V důsledku to ale znamená, že by se stáčení olejů přiblížilo o 700 metrů blíž k obydlené části Neštěmic. Kromě toho se místní obávají i navýšení objemu stáčených látek.

„Obava je, aby se sem nesvážely ropné látky z celé republiky nebo z Německa,“ říká starostka.

Jednatelka Jursová se snaží obavy místních obyvatel tlumit. Poukazuje na to, že pro stáčení olejů uvnitř areálu hodlá firma používat bezpečné nádrže.

„Půjde o zabezpečenou vybetonovanou jímku, která je izolovaná a zastřešená,“ popisuje Jursová. Celkem jde o dvě vany, které jsou osazeny osmi cisternami.

Množství stáčeného oleje a podobných látek se přitom nemá zvyšovat. Píše se o tom také v podkladových materiálech k záměru. Žádná nová produkce v Neštěmicích tak nevznikne, jen se současný provoz přesune přímo do průmyslového areálu Tonaso.

Firma potřebuje kladné stanovisko EIA

Firma pro tento účel musí stáčiště uvnitř areálu dostavět, k tomu potřebuje získat kladné stanovisko EIA od krajského úřadu, od téhož úřadu i změnu integrovaného povolení a stavební povolení od ústeckého magistrátu.

„Závěr zjišťovacího řízení lze očekávat v průběhu října,“ sdělila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

V říjnu tak bude jasné, zda záměr nemá významný vliv na životní prostředí a firma Minorec bude moci požádat o stavební povolení. Druhou možností je, že firma naopak bude muset dokumentaci doplnit a její záměr se bude posuzovat ještě podrobněji.