Spor Venuše Kindlové s krajským úřadem se táhne už čtyři a půl roku.

Spor Venuše Kindlové s krajským úřadem se táhne už čtyři a půl roku. | foto: Petr Kreutzer

Ústecký kraj odmítá vyplatit neprávem vyhozené úřednici ušlou mzdu

  • 14
Bývalá vedoucí odboru krizového řízení ústeckého krajského úřadu Venuše Kindlová, kterou neprávem vyhodil exkancléř a bývalý pracovník StB Aleš Konopásek, musí opět k soudu. Přestože vyhrála spor o neplatnost výpovědi, krajský úřad jí odmítá vyplatit ušlou mzdu.

"Tento týden musím bohužel podat další žalobu," říká Kindlová.

Rozsudek, že výpověď Kindlové neplatí, nabyl právní moci 26. září (o rozsudku zde). Vedení krajského úřadu ale konstatovalo, že pro ni práci nemá. Za říjen a listopad jí vyplatilo náhradu platu, nechalo ji však doma, než se prý něco najde.

Za čtyři roky, kdy se Kindlová o své místo musela soudit, jí krajský úřad dluží zhruba 1,4 milionu a 250 tisíc na úrocích. O tyto peníze ale žádá Kindlová úřad marně, i když nárok na ně má. 

"Z rozsudku přímo nevyplývá, že má úřad vyplatit ušlou mzdu. Nicméně podle rozsudku pracovní poměr stále trvá. Je přirozené, že má být v pracovněprávním vztahu placená mzda," řekla mluvčí ústeckého krajského soudu Markéta Morkusová.

Nabízeli jsme ústupky, říká právník Kindlové

Krajský úřad svou neochotu vyplatit Kindlové ušlou mzdu zdůvodňuje tím, že s rozsudkem nesouhlasí a podal k Nejvyššímu soudu dovolání. To však nemá odkladný účinek a rozsudek tak platí. Krajskému úřadu se tím každý den navyšují úroky.

"Kraj stále jedná s právním zástupcem paní Kindlové o možnosti mimosoudního ukončení sporu. Věřili jsme, že dojdeme k dohodě," sdělila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Kindlová ale tvrdí, že krajský úřad se dohodnout nechce. "Byla jsem ochotná jednat o tom, že bych se místa vzdala. Dokonce jsem zvažovala, že bych mohla odpustit úroky. Ale oni vůbec nechtějí jednat, vůbec nereagují," líčí.

Podobně jednání s krajským úřadem popisuje její právník Jiří Zajeda.

"Nabízeli jsme, že by mohla vzít místo ne na krajském úřadě, ale na některé z příspěvkových organizací Ústeckého kraje. Ale pokud jde o peníze, dozvěděli jsme se, že na pokyn ředitele krajského úřadu Milana Zemaníka se nic vyplácet nebude," přiblížil.

Oceňovanou úřednici vyštípal bývalý estébák

Kindlová bývala uznávanou odbornicí na krizové řízení a za organizování pomoci při povodních ji ocenil i prezident Václav Klaus. V létě 2006 ale nastoupil na krajský úřad bývalý příslušník komunistické StB Aleš Konopásek s krycím jménem Kaprál (o Konopáskově minulosti zde). Stal se kancléřem hejtmana a Kindlové se rozhodl zbavit.

V říjnu 2008 jí dal hned tři vytýkací dopisy najednou. Stálo v nich, že při rozhovoru obrací oči v sloup, odmítla se zavázanýma očima stavět věž z kelímků při víkendovém tmelení kolektivu a že použila nezdvořilý tón, když plnila úkol, který jí nepříslušel.

Konopásek se jí pak zeptal, zda dá výpověď sama. Když odmítla, odebral jí osobní ohodnocení 5 500 korun měsíčně. A to navždy. (Kindlová pak v listopadu 2011 vyhrála i soud o tyto peníze a krajský úřad jí vyplatil 53 900 korun a dalších 52 912 uhradil za náklady soudního řízení - rozsudek zde).

Úřednice na Kindlovou musely psát hlášení a Konopásek jí dělal naschvály, které podle soudu hraničily s šikanou. V červnu 2009 nakonec dostala výpověď.

Vedení krajského úřadu tvrdilo, že byla propuštěna pro nadbytečnost, neboť celé její oddělení bylo zrušeno. Jenže Kindlová namítla, že odejít musela jen ona, její podřízení dělali stejné úkoly dál, a s vysokoškolským vzděláním ekonomického směru by se pro ni mělo místo na úřadě lehce najít.

Dnes již na krajském úřadu nepracuje ani Konopásek. Do úřadu ho přivedl bývalý hejtman Jiří Šulc z ODS a přestože MF DNES upozornila na jeho estébáckou minulost, nechala si ho i hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD. K rezignaci přiměl Konopáska loni v únoru paradoxně až komunistický hejtman Oldřich Bubeníček (o vyhazovu Konopáska zde).