Zleva Josef Macík, Vít Mandík a Zuzana Kailová.

Zleva Josef Macík, Vít Mandík a Zuzana Kailová. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Uvedení jmen stíhaných politiků je v pořádku, řekla policejní prověrka

  • 8
Zveřejnění jmen ústeckých politiků ČSSD stíhaných kvůli zakázce na akci vítání občánků bylo podle vnitřní prověrky severočeské policie i policejního prezidia v pořádku. Především na zveřejnění jména poslankyně Zuzany Kailové, kterou je ke stíhání teprve nutné vydat, si stěžoval sociálnědemokratický šéf Sněmovny Jan Hamáček.

"Ze závěrů šetření vyplývá, že v této věci nedošlo k porušení zákona. Poskytování informací o trestním řízení a osobách na něm zúčastněných bylo plně v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu," informovala o závěrech interní prověrky policejní mluvčí Jana Matonohová.

Krajská policie v tiskové zprávě 23. dubna oznámila, že obvinila ústeckého primátora Víta Mandíka a jednoho z radních Josefa Macíka a že žádá Sněmovnu o vydání Zuzany Kailové, která byla náměstkyní primátora. Šéfa Poslanecké sněmovny Hamáčka to rozčílilo.

"Já to pokládám za skandální a budu požadovat vysvětlení od pana policejního prezidenta. Je to dle mého názoru naprosto nevhodné. Předseda a poté mandátní a imunitní výbor Sněmovny by měli být první, kdo se dozví, kterého poslance se to týká," řekl Hamáček (o sporu zde).

Policejní prezident Tomáš Tuhý poté o zveřejnění jmen politiků mluvil se severočeským policejním ředitelem Tomášem Landsfeldem. Policejní prezídium provedlo svou vlastní prověrku a stejně jako severočeská policie dospělo k závěru, že zveřejnění jmen bylo v pořádku.

Pochybení nenašlo ani policejní prezidium

"Policie jednala v mezích zákona, kdy se opírala o znění zákona, že 'informace lze také zveřejnit, odůvodňuje-li to veřejný zájem, pokud převažuje nad právem na ochranu soukromí dotčené osoby'. Zjednodušeně řečeno, že lze tyto údaje zveřejnit v případě, kdy trestní stíhání souvisí s výkonem veřejné funkce a zveřejnění je ve veřejném zájmu," uvedla mluvčí prezidia Vlasta Suchánková.

Dodala, že ke stejnému závěru dospěl i Úřad na ochranu osobních údajů, který vedení prezidia požádalo o stanovisko.

Ústecká kauza se týká smlouvy s firmou Darothore, které byla radnice připravena zaplatit 5,22 milionu korun za to, že bude tři roky vítání občánků pořádat. Kontrakt počítal s tím, že třetina nákladů padne na mediální prezentaci a zbytek na scénář průběhu vítání a technické zajištění. Dárkové šeky pro rodiče v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětských potřeb město platilo ze svého.

Město nakonec zhruba po roce a čtvrt od kontraktu ustoupilo. Firma tak inkasovala zhruba dva miliony. Městu podle policie i tak vznikla nejméně milionová škoda (o kauze zde).