Milan Koukol na svém pozemku, ze kterého mu územní plán udělal místo stavební...

Milan Koukol na svém pozemku, ze kterého mu územní plán udělal místo stavební parcely plochu pro zeleň. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústí změnilo muži stavební parcelu na park, krajský úřad se ho zastal

  • 1
Ústečan Milan Koukol se u krajského úřadu domohl zrušení části územního plánu, který udělal před dvěma lety z jeho stavební parcely prakticky bezcenný pozemek. Než si ale bude moci na své zahradě v ústecké čtvrti Skorotice postavit vysněný rodinný dům, může to trvat i roky.

"Krajský úřad potvrdil moje podezření, že byl porušen zákon. Jsem rád," komentuje Milan Koukol rozhodnutí úřadu, který označil způsob nového vymezení jeho parcely za nezákonný.

Územní plán Ústí

Územní plán na dlouhé roky závazně stanovuje možnost využití pozemků. Hlavní náplní plánu je nastavit udržitelný rozvoj města, jež má vyvažovat zájmy životního prostředí, hospodářství a výstavby.

Územní plán pro Ústí nad Labem zastupitelé schválili 15. prosince 2011, hlasovala pro něj tehdejší koalice ČSSD, ODS a SZSP. Dokument platí od 31. prosince 2011.

Jádrem dokumentu je dopravní řešení s mosty a tunely, jež považují kritici za předimenzované a finančně nereálné. Hlavně kvůli tomu napadlo několik lidí plán u soudu.

Na Koukolově pozemku je nyní zahrada s ovocným sadem a altánkem obklopená zástavbou vilek. V územním plánu platném do konce roku 2011 byl pozemek vedený jako "plocha pro bydlení v rodinných domech".

Od 31. prosince 2011 ale začal platit nový územní plán. Když pak Koukol s rodinou začal na jaře 2012 o stavbě domu vážně uvažovat, zjistil, že jeho pozemek se úředně změnil na "plochu pro zeleň veřejného prostranství a pro vytvoření parku", a stavět na něm proto není možné.

Magistrát postup při tvorbě plánu vysvětluje tím, že Koukolův pozemek na pohled odpovídal novému vymezení. Připomněl také, že majitel nevyužil možnost podat při přípravě územního plánu námitku.

"Přípravu územního plánu jsem skutečně detailně nesledoval. Vůbec nás totiž nenapadlo, že by se nový územní plán mohl takto brutálně dotknout našeho pozemku," komentuje to Koukol.

Změna územního plánu může trvat roky

Krajský úřad mu dal zapravdu, že zpracovatel územního plánu (sdružení Arcadis, Casua a architekt Petr Vávra) měl respektovat stávající využití pozemků bez ohledu na to, jestli se majitel ozve.

"Takovýto postup neshledává krajský úřad za souladný se zákonem," komentoval krajský úřad převedení Koukolova pozemku na plochy zeleně.

Milan Koukol už mezitím zažádal i o změnu využití svého pozemku k původnímu účelu. Zastupitelé jeho žádost schválili, ale pozemek může být znovu zanesený jako stavební parcela až při aktualizaci územního plánu.

"Podle informací úředníků to nebude dříve než za dva roky, a to se mi krajně nezamlouvá," stěžuje si Koukol.

Kromě toho je ve hře stále žaloba několika lidí reprezentovaných iniciativou Stop tunelům, kterým územní plán zasáhl do vlastnických práv (o sporu zde).

"Bez pravomocného rozsudku se zastupitelstvo nemůže rozhodnout, jestli je možné pokračovat pouhou změnou stávajícího územního plánu s opravou jeho vad, nebo zda bude nutné pořídit plán nový," sdělil radní Pavel Dlouhý.