Družstvo Mír vlastní 8 058 bytů. (Ilustrační snímek)

Družstvo Mír vlastní 8 058 bytů. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Družstevníci z Teplic chtějí byty vlastnit, vedení jim je dát odmítá

  • 5
V jednom z největších bytových družstev na severu Čech, teplickém SBD Mír, se rozhořel spor o byty. Skupina nespokojených družstevníků žádá, aby vedení družstva umožnilo zájemcům převod bytů do osobního vlastnictví a těm, kteří už ho mají, povolilo založení společenství vlastníků.

"Jde to! Převod družstevních bytů i garáží do osobního vlastnictví je možný!" Bilboardy s těmito slogany se objevily v Teplicích před květnovým shromážděním delegátů družstva Mír, na kterém se mělo jednat o převodu bytů i garáží, čemuž se vedení Míru už několik let brání.

Družstevníci se bouří proti vedení

Jedna z věcí, jež tepličtí družstevníci kritizují, je vila, kterou si vedení...

Z 200 lidí, kteří přišli na schůzi družstevníků SBD Mír, jich 70 podepsalo členství ve spolku ProMír.

Kromě převodu bytů nebo garáží do osobního vlastnictví sepsali nespokojení lidé ještě dalších dvanáct požadavků, jimiž chtějí změnit stanovy družstva.

Chtějí omezit pravomoci představenstva, které například samo rozhodlo, že jako sídlo vedení družstva koupí za 15 milionů vilu v Lipové ulici.

Větší pravomoci naopak chtějí dát samosprávě, aby si nájemníci mohli v domě sami rozhodovat o investicích a opravách.

Stejná jsou i hesla části družstevníků, kteří se chystají založit sdružení ProMír, kam se již nyní hlásí přes 70 členů. O jejich požadavcích ale vedení družstva zatím nejednalo.

Předseda Míru Marek Andrášek tvrdí, že poslali své připomínky pozdě v době, kdy již byly vytištěné programy pro delegáty. Aktivisté marně namítali, že žádost poslali včas. Od té doby schůzují jen kritici poměrů, vedení družstva už ne.

"Byty bez problému převádí družstvo Krušnohor Most i jedno z největších v zemi, pražské družstvo SBD Pokrok," říká Miroslav Němeček, jeden z těch, kteří usilují o prosazení změn v Míru.

Třeba v mosteckém Krušnohoru převedli 16 500 bytů z celkových 21 780. "Už před lety jsme se rozhodli, že kdo bude chtít, byt mu převedeme," říká ředitel Krušnohoru František Ryba.

Družstvo: Nemohli bychom zajistit klid

"To je přesně to, co chceme. Tu šanci, že kdo chce, ať si byt převede. Proč to nejde v Teplicích?" ptá se Němeček.

"Družstvo nezajistí klidné bydlení, když si jeden družstevník převede byt do osobního vlastnictví a bude ho dál pronajímat, nebo když si v něm udělá třeba kadeřnický salon a v jeho bytě bude randál. A stoupnou i náklady na úklid," argumentuje předseda Míru Andrášek.

"Naprostá většina družstevníků by získala byty, ve kterých sami bydlí, jsou to jejich domovy. Proč by si tam stěhovali někoho nepřizpůsobivého?" namítá Zdeněk Kotala, jenž změny v družstvu také prosazuje.

"Navíc, proč brání převodu garáží? Tam si přece nikdo nikoho stěhovat nebude," dodává Němeček.

Hlavní důvod, proč se převodu bytů a garáží družstvo brání, je ten, že by ztratilo nad nemovitostmi kontrolu. Navíc by mohlo přijít o poplatky za správu bytů.

Družstvo brání i vzniku společenství vlastníků

Družstvo Mír vlastní 8 058 bytů a 427 garáží, na soukromé vlastníky převedlo 199 bytů v polovině 90. let, když to zákon nařizoval. Převody se vždy provádějí bezplatně, pokud je splacena anuita bytu a není na něm žádný dluh.

Nespokojení družstevníci, kteří mají byty od 90. let vlastní, přidávají další požadavek: možnost vytvoření společenství vlastníků bytů, což vedení Míru také nepovoluje. Zdánlivě nepodstatná maličkost však majitelům bytů komplikuje život.

"Když vytvoříme společenství a budeme mít právní subjektivitu, bude se nám snáz jednat s firmami na opravy, údržbu, revize a úklid domu. Bez společenství se ani nemůžeme zapsat do katastru nemovitostí a bez toho nemůžeme byt prodat. Kvůli tomu nám ani žádná banka nedá hypotéku. Jeden vlastník bytu to zkoušel a neuspěl u tří bank," říká Němeček, jenž je vlastníkem bytu i družstevníkem.

Podle Němečka přitom nový občanský zákoník ukládá založit společenství vlastníků, pokud je v domě více než pět bytů, které vlastní tři různí majitelé. V domě, kde má Němeček byt, jsou tyto podmínky splněny, přesto družstvo nechce společenství vlastníků uznat.

"V tomhle jsme s nimi v právním sporu. Sice nám v tomto domě klesl podíl pod 50 procent, ale podle jednoho výkladu by to muselo být až pod 25 procent. Navíc založení společenství vlastníků by nám způsobilo potíže v účetnictví," argumentuje předseda družstva Andrášek.