Ředitel krajského úřadu Milan Zemaník výpověď Kindlové podepsal, stojí za ní ale hlavně dnes již bývalý kancléř Aleš Konopásek, zaměstnaný kdysi s krycím jménem Kaprál u komunistické StB.

Ředitel krajského úřadu Milan Zemaník výpověď Kindlové podepsal, stojí za ní ale hlavně dnes již bývalý kancléř Aleš Konopásek, zaměstnaný kdysi s krycím jménem Kaprál u komunistické StB. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Úřad nevrátil neprávem vyhozené ženě místo. Jak to? ptali se politici

  • 7
Ústecký krajský úřad nevrátil ani po tři čtvrtě roce místo bývalé úřednici Venuši Kindlové, přestože vyhrála soud. Vyhazov inicioval za dramatických okolností tehdejší kancléř úřadu a bývalý příslušník StB Aleš Konopásek, výpověď podepsal ředitel úřadu Milan Zemaník. Zastupitelé ho nyní "grilovali".

"Chtěla bych se zeptat ředitele Zemaníka, na kterém patře najdu odbornou úřednici paní Kindlovou?" ptala se ironicky na středečním zasedání krajského zastupitelstva Pavla Vacková. Zemaník totiž Kindlovou stále nezaměstnal navzdory pravomocnému rozsudku krajského soudu, který její výpověď zrušil už loni v květnu.

Vyhazov Venuše Kindlové

Bývalá vedoucí odboru krizového řízení ústeckého krajského úřadu Venuše Kindlová byla uznávanou odbornicí, za organizování pomoci při povodních ji ocenil i prezident Václav Klaus.

Její problémy začaly v létě 2006, kdy na krajský úřad nastoupil bývalý příslušník komunistické StB Aleš Konopásek. Stal se kancléřem hejtmana a Kindlové se rozhodl zbavit (o Konopáskovi zde).

V říjnu 2008 jí dal hned tři vytýkací dopisy najednou. Stálo v nich, že při rozhovoru obrací oči v sloup, odmítla se zavázanýma očima stavět věž z kelímků při víkendovém tmelení kolektivu a že použila nezdvořilý tón, když plnila úkol, který jí nepříslušel.

Když odmítla dát výpověď sama, odebral jí Konopásek neoprávněně navždy osobní ohodnocení 5 500 korun měsíčně. (Kindlová později i tyto peníze vysoudila - rozsudek zde.)

Úřednice na Kindlovou musely psát hlášení a Konopásek jí dělal naschvály, které podle soudu hraničily s šikanou. V červnu 2009 nakonec dostala výpověď, údajně pro nadbytečnost.

Odvolací krajský soud výpověď zrušil v květnu 2013 (rozsudek zde).

"Pane Zemaníku, porušujete zákony. Paní Kindlová soud vyhrála a vy jste ji ještě nevzal zpátky. Takže mi řekněte, proč jste to ještě neudělal," domáhala se odpovědi Vacková. Ředitel Zemaník ale její vystoupení přešel mlčením.

Po Vackové se proto ozval i zastupitel a šéf hnutí Severočeši.cz Jiří Zelenka. "Velmi rád bych slyšel, jak to je s paní Kindlovou. Proč tu není zaměstnaná, proč se nevzala zpátky," řekl. Na to ředitel Zemaník zareagoval, že odpověď poskytne písemně do 30 dnů.

Zastupitel Zelenka s údivem opáčil, proč ředitel není schopný odpovědět na místě. "On to neví, proč tady není zaměstnaná? Nemůže to říct rovnou?" ptal se směrem k Zemaníkovi.

Ředitel úřadu však mlčel dál. Jen pokynul vedoucí právního odboru Simoně Hejnové, aby vše kolem kauzy Kindlová vysvětlila.

"Původní práce paní Kindlové byla rozdělena mezi stávající zaměstnance," zdůvodnila mimo jiné Hejnová, proč Kindlová na úřadě nepracuje. Kindlová byla vedoucí oddělení krizového řízení, po jejím vyhazovu vedení úřadu oddělení zrušilo a všichni kromě ní přešli jinam a rozdělili si její práci.

Nemůžu ji zaměstnat, to místo není, řekl nakonec Zemaník

Ředitel Zemaník nakonec promluvil až na třetí výzvu zastupitelů. "Soud rozhodl o zrušení výpovědi, ale ne o zrušení místa. Tato organizační změna byla v souladu se zákonem. Já ji nemůžu zaměstnat zpátky, to místo není," řekl ředitel.

Vedoucí právního odboru Hejnová připomněla, že kraj podal proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu dovolání. "Ústecký soud rozhodl proti standardní praxi," poukázala Hejnová na to, že soud se v rozsudku opřel o zákon o obcích, nikoliv o krajích. Dovolání však nemá odkladný účinek a úřad tak musí rozsudek respektovat.

Kraj tvrdí, že Kindlové nabízel smírčí dohodu. "K ní nedošlo, protože ze strany paní Kindlové byly kladeny nároky, které byly v rozporu s dalším postupem," uvedla Hejnová.

Kindlová však už dříve popsala, že ústupků není schopný kraj. "Byla jsem ochotná jednat o tom, že bych se místa vzdala. Ale oni vůbec nechtějí jednat," řekla v lednu.

Její advokát Jiří Zájeda navíc uvedl, že kraji navrhl, aby Kindlovou zaměstnal v nějaké své příspěvkové organizaci. Marně. Kindlová dál sedí doma a pobírá náhradu platu. Navíc se bude muset dál soudit o ušlou mzdu za více než tři roky bez místa, protože kraj jí dobrovolně nic nevyplatí (o sporu zde).