Za sundání botičky firma požaduje pětistovku.

Za sundání botičky firma požaduje pětistovku. | foto: Tomáš Jarolím

Teplice vypověděly smlouvu firmě, která dávala na parkovišti botičky

  • 27
Tepličtí radní vypověděli po stížnostech řidičů smlouvu firmě Eltodo, která dává na svých pronajatých parkovištích na auta botičky a za jejich sundání inkasuje 500 korun. Výpovědní doba je 12 měsíců, takže firma může botičky rozdávat ještě rok. Zároveň dostala šanci prokázat, že neporušuje zákony.

„Výpověď jsme podali na základě několika incidentů. Protože je ale situace velmi kontroverzní, do výpovědi jsme napsali, že pokud se ukáže, že firma Eltodo postupuje při nasazování botiček na vozidla v souladu se zákonem, tak ji vezmeme zpět. Pokud se však ukáže, že nemají pravdu, výpověď bude platit,“ uvedl teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS.

Vedení města schválilo výpověď na základě požadavku radního Petra Měsíce z TOP 09, který je jedním z kritiků považujících jednání firmy za nezákonné. Měsíc dal radě města nejprve podnět, aby odbor dopravy s Eltodem dojednal, že nasazování botiček ze smlouvy o pronájmu parkovišť vypadne. Firma ale sporný odstavec vypustit odmítla, a radní tak vypověděli smlouvu celou.

„Považuji to za úspěch. Že je zde roční výpovědní lhůta, s tím bohužel nikdo nic neudělá. Minimálně je to ale signál pro další nájemce, že si takové věci nemohou dovolit. A samozřejmě je to i poučení pro vedení města, že si musíme takové věci hlídat,“ podotkl Měsíc.

Firma dávala botičky těm, kteří za parkování neplatili vůbec, ale i těm, kteří jen přesáhli zaplacenou dobu, protože se někde zdrželi. Přestože pak zbytek doplatili, firma po nich vymáhala ještě dalších 500 korun.

„Botička není trest a těch 500 korun není pokuta. Botička je technický prostředek, který má zabránit tomu, aby auto odjelo, a 500 korun je manipulační poplatek za práci technika,“ zdůvodnil mediální zástupce firmy Eltodo Štěpán Dlouhý.

Firmě nezbývá, než zkusit poplatek za botičku vysoudit

Podstata sporu ovšem tkví v tom, zda může soukromá firma botičku vůbec nasadit. „Tento postup je závažným zásahem do práva vlastníka auta a měl by být neprodleně ukončen,“ míní vedoucí oddělení dopravně správních agend krajského úřadu Stanislav Körner. Botičky podle něj smí nasazovat jen policisté, strážníci a příslušníci ozbrojených sil.

Firma od počátku sporu tvrdí, že si počíná v souladu se zákony a má na to i právní rozbor. Podle primátora Kubery ale o tom, kdo v této kauze má, či nemá pravdu, musí rozhodnout soud. Eltodo tak má jedinou možnost: vysoudit na některém z řidičů, který odmítl za parkování zaplatit, nejen parkovné, ale i poplatek za sundání botičky.

Zda firma takovou žalobu podá, zatím není jasné. Výpověď totiž ještě oficiálně neobdržela. „Musíme nejprve zjistit, co je důvodem výpovědi, pokud ji vůbec dostaneme. Pak budeme standardně postupovat. Nyní žádné kroky předjímat nemůžeme,“ uvedl Dlouhý.

,