Jiří Šulc na ideové konferenci ODS

Jiří Šulc na ideové konferenci ODS | foto: Karel Pešek, MAFRA

Spoluobžalovaní exhejtmana Šulce zvažují, že se doznají a zaplatí škodu

  • 1
Nečekaný posun nastal v případu bývalého ústeckého hejtmana Jiřího Šulce a dalších čtyř obžalovaných, kteří podle žalobce mohou za nezákonně vyplacené odstupné pro dva exředitele dotačního úřadu Severozápad. Před pondělním zahájením hlavního líčení dva obžalovaní uvažují, že se doznají a uhradí škodu.

Podle zjištění MF DNES tuto možnost zvažují bývalý pověřený šéf úřadu Jiří Červinka a současná ředitelka Jana Havlicová. Soud by tak mohl jejich trestní stíhání podmíněně zastavit.

„Právní kvalifikace jejich jednání tomu nebrání, možné by to bylo,“ připustil soudce Pavel Kuděla, který kauzu vyřizuje.

Šanci vyhnout se trestu dává dvojici to, že zákon podmíněné zastavení stíhání dovoluje u skutků s horní sazbou pěti let. Přesně tolik Havlicové s Červinkou za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí.

Červinka je obžalovaný, že v roce 2011 po souhlasu od tehdejšího hejtmana a předsedy řídicího výboru dotačního úřadu Jiřího Šulce nařídil sepsání konkurenční doložky pro zatčeného ředitele úřadu Petra Kušnierze. Havlicová pak jde před soud s obžalobou za to, že o rok později nezarazila vyplacení doložky pro svého předchůdce Pavla Markvarta.

Jasno bude až v pondělí

Červinka dnes pracuje jako kancléř ředitele karlovarského krajského úřadu, své současné kroky v kauze komentovat nechce. „Cokoliv řeknu mi může uškodit. V pondělí bude jasněji, pak se o tom můžeme pobavit,“ sdělil.

Jeho zájem o uzavření dohody o uhrazení škody ale potvrzuje zápis z říjnové schůze řídicího výboru dotačního úřadu. „Červinkův právní zástupce doručil žádost o částečné nahrazení škody,“ stojí v zápise z jednání. Náklady na odstupné pro Kušnierze byly 746 tisíc korun.

V případě, který klade žalobce za vinu Havlicové, vznikla škoda ve výši 582 tisíc. „V tuto chvíli nejsem rozhodnuta pro konkrétní řešení. Pokud můj právní zástupce dospěje k závěru, že lze trestní řízení vůči mě zastavit, pak je možné, že po poradě s ním tuto procesní možnost využiji,“ řekla Havlicová.

Doznání spoluobžalovaných by Šulcovi přitížit nemělo

K tomu, aby soud trestní stíhání Červinky a Havlicové podmíněně zastavil, ale nestačí jen uhrazení škody dohodnuté s úřadem. „Základní podmínka je také plné doznání,“ připomíná soudce Kuděla. Soud pak v obdobných případech při rozhodování zvažuje i závažnost trestného činu, jeho následky či minulost pachatelů.

Hlavní postava kauzy, exhejtman Šulc, šanci na podmíněné zastavení stíhání nemá, protože mu za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí až deset let. Případné doznání Červinky s Havlicovou by mu však dramaticky přitížit nemělo.

„Vyjádření spoluobviněného není rozhodující pro to, zda uznat vinným, či nevinným dalšího obžalovaného,“ poznamenal advokát Narcis Tomášek, kterému MF DNES případ popsala.

Obžaloby padly proto, že uzavření konkurenční doložky s pracovníky dotačního úřadu zakazuje podle závěru vyšetřovatelů zákon o úřednících samosprávných celků.

Žalobce navíc nepřímo poukázal na to, že doložka je v případě dotačních programů účelová. „Neexistuje reálný konkurent v této oblasti činnosti,“ upozornil (o Šulcově obžalobě zde).