Správní budova Spolchemie se definitivně stala památkou.

Správní budova Spolchemie se definitivně stala památkou. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Budova Spolchemie je definitivně památkou, firma s odvoláním neuspěla

  • 15
Na dosud krátký seznam kulturních památek v Ústí nad Labem přibyla nová položka, stát definitivně přiřkl památkovou ochranu správní budově Spolchemie. Ministerstvo kultury totiž zamítlo rozklad firmy, která s prohlášením své budovy za památku nesouhlasila.

Příliš velkou radost tím ale neudělalo majiteli budovy označované za první mrakodrap v meziválečném Československu, který se zařazením na seznam nesouhlasil.

"Ministr kultury zamítl rozklad společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu a potvrdil rozhodnutí, kterým byla za kulturní památku správní budova prohlášena," uvedl Jan Vondryska z ministerstva. Rozhodnutí je pravomocné.

Chemička ve svém odvolání tvrdila, že z originálních prvků uvnitř budovy z roku 1930 zbylo jen málo a stavba se jako celek památkově neuplatní. Se svými námitkami nakonec neuspěla. "Rozhodnutí úřadu musíme respektovat. Další postup budeme konzultovat s našimi právníky," reagovala mluvčí Spolchemie Marie Logrová.

Budova Spolchemie

Vzhled administrativní budovy z roku 1930 navrhla drážďanská firma Lossow a Kühne, která se proslavila stavbou nádraží v saském Lipsku.
Autorem šesti soch nad hlavním vstupem je berlínský sochař Hugo Lederer. Sochy abstraktně personifikují Chemii, Vědu, Muže s pochodní, Ženu s rohem hojnosti, Obchod a Práci.
V budově je jeden z mála fungujících páternosterů v České republice.
Z původních prvků interiéru zůstalo zachováno například schodišťové zábradlí, vitrážová okna ve schodišťové části budovy, čtyři kusy osvětlení před kanceláří ředitele a další věci.

Pro společnost to znamená, že bude muset všechny budoucí stavební úpravy desetipodlažní budovy ohlásit a konzultovat s pracovníky Národního památkového ústavu (NPÚ).  Logrová zmínila, že nic podobného není na pořadu dne. "Teď nic nemáme v plánu. Chtěli jsme dopracovat druhé patro, ale to zatím není aktuální," přiblížila.

Spolchemie může žádat o dotaci na opravu budovy

Návrh na prohlášení 43 metrů vysoké dominanty města podali ústečtí památkáři. Výnos úřadu dle jejich mínění neznamená pro vlastníka pouze omezení. "Vlastník si může zažádat o dotaci na opravu památky, protože ty bývají vzhledem k vyššímu podílu řemeslné náročnosti drahé," prozradil Daniel Vágner z ústecké pobočky NPÚ s tím, že firmě se nabízí i možnost daňových úlev.

Ústecký historik Martin Krsek přidělení statusu kulturní památky mrakodrapu přivítal. "Je to dobrá zpráva, protože Ústí je na památky vzhledem ke své velikosti velmi chudé," říká Krsek. Podle něj ve městě stojí řada dalších významných staveb, které by si zasloužily stejnou ochranu. V prohlášení za kulturní památku vidí Krsek možnost, jak budovu mezi lidmi více zpopularizovat.

V Ústí mnoho památek není, protože vzhled v minulosti fatálně ovlivnily dvě skutečnosti, což bylo vybombardování centra na sklonku druhé světové války a plošné demolice, které proběhly v 50. letech a během normalizace.

Jde o desátou památku v centru města

Současný stav je takový, že se v centru krajského města nachází pouze deset památkově chráněných objektů – třeba kostel Nanebevzetí Panny Marie či budova magistrátu. Spolchemie se stala památkou přesto, že během komunismu strpěla několik necitlivých stavebních úprav.

Část původního mobiliáře se nicméně podařilo zachovat do dnešní doby. "Jsou to třeba vestavěné skříně, pozůstatky potrubní pošty, původní dveře a kování," podotkl historik Krsek. Některá patra jsou sice kompletně předělaná, ale jiná zůstala téměř v původním stavu, třeba poslední patro s knihovnou a archivem.