Romana Housku vrah zastřelil u vily, ve které žil se svou družkou, vicehejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou. Čtvrtina domu patří Vaňhové, tři čtvrtiny jsou napsané na Houskovu matku.

Romana Housku vrah zastřelil u vily, ve které žil se svou družkou, vicehejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou. Čtvrtina domu patří Vaňhové, tři čtvrtiny jsou napsané na Houskovu matku. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nad severočeskými kmotry se smráká díky policii i úbytku veřejných peněz

  • 82
Vražda klíčového muže severočeské ČSSD Romana Housky přišla v době, kterou lze nazvat soumrakem severočeských kmotrů. Klíčoví hráči krajské politicko-podnikatelské sféry zažívají ústup ze slávy, ztrácejí pozice a vliv.

"Já to celkem také tak vnímám. Blýská se na lepší časy," míní politik, aktivista a někdejší vysoký pracovník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner, který poměry v krajské politice a byznysu dlouhodobě kritizuje.

Stačí se podívat na další postavy, které s Houskou formovaly zákulisí krajské politické scény posledních 10 až 15 let. Alexandr Novák (dříve ODS) od letošního jara sedí ve vězení, kde si má odpykat čtyři roky za přijetí úplatku.

Patrně nejsilnější postava krajské politiky za poslední roky vůbec, Patrik Oulický (dříve ODS), zase pro změnu valnou část svých obchodních aktivit směřuje do zahraničí. Z regionální politiky se pak pomalu stahuje, zdaleka se jí nevěnuje tolik jako dříve. A Roman Houska je po smrti.

Roman Houska

Alexandr Novák

Patrik Oulický

"Určitý soumrak to je, je tu rozhodně ústup ze slávy. Už to není, co bývalo. Vidím to celkem pozitivně, nějakým způsobem se to zde očišťuje," uvažuje univerzitní pedagog a aktivista Jan Kvapil, který vede ústeckou protikorupční iniciativu Stop tunelům, jež monitoruje správu krajského města.

Houska cítil, že se blíží jeho konec

Důvodů je víc a u každého vlivného zákulisního hráče se liší. Minimálně dvě příčiny jsou ale společné: aktivita kriminalistů se žalobci a ekonomická krize, která se projevuje menším objemem veřejných zakázek, a tudíž menšími možnostmi, jak přijít k penězům.

Také Roman Houska se v okolí veřejných zakázek, hlavně na Chomutovsku, dlouhodobě pohyboval (o Houskovi zde).

"Roman Houska byl prý poslední dobou velmi nervózní. Policie na něj pravděpodobně něco měla," tvrdí třeba Karel Vrána z pořadu Reportéři ČT, který zmapoval několik Houskových kauz.

Deník Právo dokonce tvrdí, že Houskova vražda mohla být pomstou za to, že Houska pod tímto tlakem začal donášet na své konkurenty protikorupčním i protimafiánským detektivům.

"On postupně ztrácel půdu pod nohama a řešil to mimo jiné tak, že začal donášet policii," citoval list svůj zdroj.

K normálním poměrům máme daleko, varuje politolog

Kmotři začali být víc opatrní poté, co tamní ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz skončil za úplatky na pět let ve vězení. Ranou pak pro politické podnikatele bylo, když si policie loni v září kvůli machinacím s veřejnými zakázkami došla přímo pro vicehejtmana ČSSD Pavla Koudu.

Petr Kušnierz

Pavel Kouda

Šíbři se začali strachovat, že je po Koudovi řada na nich. Navíc přísun evropských dotací kvůli skandálům více než rok stál a také veřejných zakázek vypisovaných od obcí až po krajskou samosprávu kvůli dlouhodobé ekonomické stagnaci řádově ubývá. To je pro muže, kteří z prospěchu na zakázkách do značné míry žili a hromadili z nich peníze, zásadní problém.

"Je krize a nejsou zakázky, takže nemají peníze k dispozici. Zdroje vysychají," říká Leo Steiner.

A lepší to minimálně v otázce eurodotací nebude, balík peněz z Bruselu na další období nebude zdaleka takový jako v posledních letech.

Skeptici ale říkají, že ústup kmotrů je jen relativní a spíše dochází k převrstvení moci, kdy po regionálních bossech začnou hrát hlavní roli kmotři lokální. Jestli to tak je, ukáže až čas.

"Já si velmi přeji, aby nastal nejen soumrak kmotrů, ale aby nastaly červánky normální demokratické politiky. A k tomu máme ještě daleko," poznamenal politolog Daniel Kroupa (rozhovor na toto téma zde).