Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím je členem teplického zastupitelstva.

Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím je členem teplického zastupitelstva. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Véčkař Jarolím se nemusí omluvit knězi za schránku na hostie, řekl soud

  • 16
Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím se nemusí omluvit za výrok, že teplický pravoslavný kněz Evžen Freimann podváděl s majetkem města. Kněz na Jarolíma podal žalobu, ústecký krajský soud ji ale v pondělí zamítl.

"Žaloba se zamítá v plném rozsahu," rozhodl soudce ústeckého krajského soudu Jiří Derfl. Kněz Freimann se tak nedočká ani finanční satisfakce 120 tisíc korun, kterou také požadoval. Navíc musí Jarolímovi zaplatit skoro 32 tisíc jako náklady na soudní řízení.

Evžen Freimann odchází od soudu.

"Očekával jsem to, věděl jsem, že jsem nic neudělal," reagoval na rozsudek Jarolím. Freimann rozhodnutí soudu nekomentoval.

Spor vznikl kvůli tabernáklu, schránce na hostie, kterou kněz použil jako vklad ve výši 720 tisíc korun do Cyrilometodějského nadačního fondu. Jarolím kněze obvinil z toho, že to neměl právo udělat, protože schránka nepatří pravoslavné církvi, ale městu.

"Tabernákl figuroval v majetku církve. Město ho nikdy v majetku nemělo," uvedla však vedoucí odboru školství a kultury teplického magistrátu Helena Zámostná.

Soudce Derfl dal přesto zapravdu Jarolímovi. "Nejsou žádné poznatky o tom, že by tabernákl patřil pravoslavné církvi," konstatoval soudce.

Jarolím zvažuje, že se opět obrátí na policii

Freimann se u soudu bránil i dalšímu Jarolímovu výroku, že těžko mohl fond spolu s Duchovní správou pravoslavné církve založit, protože správa v době vzniku fondu v roce 2002 neměla právní subjektivitu.

Za pochybný ale označil vznik fondu i soudce. "Jsou tu pochybnosti o založení fondu, protože zřizovatel v té době neměl způsobilost a právní subjektivitu," řekl soudce Derfl.

Fond má sloužit rozvoji duchovních či vzdělávacích činností, žádnou činnost ale nevyvíjí. Kvůli okolnostem jeho vzniku podal Jarolím už dříve trestní oznámení, které však policie odložila. Nynější rozsudek by podle Jarolíma mohl případ znovu otevřít.

"Z rozsudku vyvodíme další důsledky. Poradím se s právníkem," naznačil Jarolím, že dá policii další podnět.

Oba muži přitom byli před lety velcí přátelé. Sblížil je zájem o náboženství, jeden čas spolu vedli také bulvární plátek Teplický kurýr. Před časem se ale rozkmotřili. "Je to osobní," odmítl komentovat rozepře Jarolím.

"Je to zvláštní člověk, chce se zviditelnit," řekl naopak o Jarolímovi kněz Freimann.