Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zaměstnanec kradl v továrně xenonové žárovky. Firma chce půl milionu

  • 9
U soudu v Lounech skončil zaměstnanec žateckého závodu japonské společnosti Koito, která vyrábí automobilové světlomety. Směnový vedoucí Martin Diviš je obžalovaný, že z fabriky během roku propašoval téměř dva tisíce xenonových žárovek. Koito po něm požaduje uhradit škodu ve výši 576 tisíc korun.

Diviš se u soudu ke krádeži doznal, nesouhlasí však s počtem výbojek, které mu obžaloba připisuje.

„Ve fabrice se kradlo, to bylo všeobecně známo. Evidence vracených žárovek po směně nebyla důkladná. Mistři vraceli platíčka s pěti či deseti žárovkami, tak jsem si jich vždycky pár vzal. Jsem ochotný přiznat 650 žárovek,“ uvedl ve své výpovědi.

Firmě již uhradil škodu ve výši 174 tisíc korun. „Prodal jsem byt po otci,“ odpověděl na otázku soudce, z čeho částku zaplatil.

Soudce předvolal řadu zaměstnanců společnosti, aby přiblížili, jak se v továrně s žárovkami nakládalo.

„Není možné, aby se ze skladu do výroby dostalo platíčko, ve kterém by chybělo několik žárovek. Po směně se nespotřebovaná platíčka vracela do klece, kterou uzamyká směnový vedoucí, který vedl evidenci. Dříve byla praxe taková, že se vracela až v závěru týdne. Evidence se zpřísnila po té, co se začaly ztrácet,“ uvedl jeden ze směnových vedoucích.

Čtyři lidé jsou obžalovaní, že žárovky prodávali dál

Žárovky Diviš z fabriky podle spisu odnášel od července 2013 do dubna 2014. Podařilo se mu vyhnout i kontrolám na vrátnici.

„Když policie kolegu zatkla, překvapilo mě to. Každý den probíhala na vrátnici namátková kontrola, prohledávali tašky a věci. Občas si takto někoho vybrali,“ uvedl další zaměstnanec.

Státní zástupkyně kromě Diviše obžalovala další čtyři lidi z podílnictví. Podle obžaloby od Diviše žárovky kupovali, přestože věděli, že jsou kradené, a dál je pak prodávali na webových portálech. Na jedné žárovce si mohli vydělat až sto korun.

Jeden z nich, Libor Studnička, který v Koitu pracoval jako řidič, na policii vyjmenoval několik dalších zaměstnanců, kteří mu prý kradené žárovky nabízeli k prodeji také. U soudu však vypovídali jen jako svědci. Nařčení odmítli a řekli, že nevědí, proč to o nich Studnička tvrdí.

„Nevím, proč to říkal, co ho k tomu vedlo. O žádných krádežích nic nevím a rozhodně jsem mu nic nenabízel,“ prohlásil jeden z nich, Josef K.

Žalobkyně má kamerové záznamy i odposlechy

U Diviše se žalobkyně opírá mimo jiné o kamerové záznamy, na kterých je vidět, jak si ve své kanceláři schovával platíčka s žárovkami pod stůl.

Má také telefonní odposlechy, takže u soudu zazněl například přepis esemeskové komunikace mezi Divišem a dalším z obžalovaných Vlastimilem Maleckým. Malecký chtěl od Diviše koupit tisíc kusů žárovek a jednali o ceně.

Zatímco Malecký odmítl důkaz komentovat, Diviš tvrdí, že si psali o žárovkách, které koupil v Mostě.

Soudce jednání odročil, aby provedl další dokazování. Příště tak například přehraje videozáznamy z výrobní haly továrny. Divišovi hrozí za krádež až osm let vězení, ostatním za podílnictví až čtyři roky.