Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Učitel ústecké univerzity si podle žalobce poslal půl milionu z dotací

  • 3
Před ústeckým krajským soudem stanul bývalý učitel ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jiří K. Je obžalovaný, že vystavoval fiktivní faktury a občanským sdružením, jichž byl členem, vyplácel dotace za neodvedené práce. Peníze si pak přeposílal na svůj účet.

„Jednáním se obohatil o celkovou částku 541 tisíc korun,“ stojí v obžalobě.

Obžaloba je rozdělená do tří částí. Jedna se týká bakalářského studijního programu Aktivity v přírodě, který pedagog na katedře tělesné výchovy ústecké univerzity zaváděl v roce 2009. V projektu měl zajistit materiálové vybavení včetně lezecké stěny a lanového parku, řadu vědeckých studií a skript a na závěr konferenci a kongres.

„Program kombinoval prvky jako čtení z mapy, meteorologii, psychosociální oblast, ekologii,“ vylíčil soudu obžalovaný.

Na nový obor se mu podařilo získat dotaci 9,1 milionu korun, z toho většinu z Evropského sociálního fondu. Univerzita dostala první část, bezmála 2,3 milionu.

Jiří K. o vyplácení peněz rozhodoval. Od srpna do října 2009 poslal občanskému sdružení „Private Autonomy - nezávislá studentská umělecká agentura“, kterému šéfoval, tři částky na propagaci projektu, celkem 140 tisíc. Z toho 90 tisíc pak z účtu sdružení sám vybral v hotovosti, zbytek si převedl na svůj účet.

Jiří K. obžalobu odmítá

Další desetitisíce si přeposlal přes sdružení Private Autonomy v souvislosti s projektem Stavba a konstrukce lanových překážek. „Půjdu s batohem do lesa a v terénu mezi stromy postavím lanový park,“ líčil.

Dalších 86 tisíc vystavil na jméno podnikatele, jenž se věnuje výškovým pracím a jenž měl vypracovat metodiku stavby lanového centra. Účet, kam peníze šly, byl ale podle obžaloby kamarádky Jiří K. Podnikatel policistům sdělil, že nikdy žádnou fakturu nepodepisoval.

„On lže,“ řekl soudu obžalovaný. „Byl tehdy u mě doma, pamatuji si to velmi dobře,“ dodal.

Také další části obžaloby odmítl. „Není pravda, že jsou faktury fiktivní. Proti tomu se důrazně ohrazuji,“ řekl.

V některých případech připustil, že se mohl zmýlit a udělat administrativní chybu. Striktně ale popřel, že by se vyplácely peníze za neodvedené korektury, překlady zahraničních vědeckých prací, studie a propagační materiály. Většina prací podle něj existuje. Jen je nedělala občanská sdružení, ale jejich členové a autorem většiny prací je on sám.

Univerzita po obžalovaném požaduje tři miliony

„Proč práce nefakturovali přímo ti lidé? Nezlobte se na mě, ale takhle to působí dojmem obcházení zákona. Vypadá to, že se tady někdo snažil něco schovat,“ namítala soudkyně Kamila Krejcarová.

„Takhle to bylo administrativně nejjednodušší,“ reagoval obžalovaný.

Na chodbě soudu pak při rozhovoru s MF DNES zmínil jinou, pravděpodobnější motivaci. Sám řekl, že jako zaměstnanec univerzity by za práci na projektech nedostal zaplaceno, neboť už pobíral mzdu. Jediným způsobem, jak se dostat k penězům z dotací, bylo schovat se za občanské sdružení.

Studium Aktivit v přírodě pedagogická fakulta zrušila. Obžalovaný dostal dvě výtky a nakonec výpověď, neboť neplnil své povinnosti. Nyní je bez práce a za zpronevěru, podvod a poškozování finančních zájmů Evropských společenství mu hrozí až tři roky vězení.

Univerzita vyčíslila celkovou škodu na tři miliony včetně sankce od finančního úřadu, kterou kvůli jednání obžalovaného dostala. Chce, aby jí škodu uhradil. Soudní líčení bude pokračovat v dalších dnech.