Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za solární elektrárnu skončil úředník u soudu, v plánu Bíliny nebyla

  • 10
Šéf stavebního úřadu v Bílině Milan Vondráček opět stanul u soudu. Už jednou dostal podmínku za to, že překročil své pravomoci. Nyní je obžalovaný, že povolil firmě Energosun stavbu solární elektrárny v místech, kde to územní plán nedovoloval, a navíc vyhrožoval podřízenému, který na to upozornil.

„Jsem přesvědčený, že jsem pracoval v souladu se zákonem a platnými legislativními předpisy,“ hájil se Vondráček u krajského soudu, který začal případ projednávat.

Státní zástupce Martin Vlček však v obžalobě píše, že územní plán, závazný dokument určující možné využití pozemků, v dané lokalitě Bíliny zvané Mostecké předměstí stavbu elektrárny neumožňoval. Plán totiž předpokládal, že na Mosteckém předměstí vznikne ovocný sad.

„Bylo rozhodnutí o výstavbě vydáno v souladu s tehdy platným územním plánem?“ zeptal se proto žalobce Vlček přímo Vondráčka.

Úředník na to sám potvrdil, že tehdy, v září 2010, tomu tak nebylo. Snažil se ale obhájit tím, že v té době se už připravoval nový územní plán, který s vybudováním elektrárny počítal. Jenže zastupitelstvo ho schválilo až na jaře 2012.

Vondráček se snažil odkázat na část stavebního zákona, podle níž lze na nezastavěném území, jakým Mostecké předměstí bylo, povolit elektrárnu i bez ohledu na územní plán.

Referent se pod rozhodnutí odmítl podepsat

„Rozhodnutí bylo v souladu s paragrafem, který vymezuje stavby, které lze v území budovat,“ upozornil Vondráček. Jenže o fotovoltaice se daný paragraf zákona vůbec nezmiňuje.

Územní a stavební řízení vedl Vondráčkův podřízený Jan Bláha. Ten podle svých slov od první chvíle Vondráčka upozorňoval, že elektrárna územnímu plánu neodpovídá. „Podle něj se ale mělo v řízení pokračovat dál,“ podotkl Bláha u soudu.

Výkupní ceny elektřiny byly v roce 2010 výrazně vyšší než v pozdějších letech, firmám se proto spěchat vyplatilo. Bláha vypověděl, že během řízení měl z ničeho nic na Vondráčkův příkaz vydat povolení následující den. Bláha se tak obrátil na krajský úřad pro radu, jak má postupovat.

„Tam mi řekli, že to mám buď zamítnout, nebo vydat a přidat k tomu prohlášení, že to není v souladu se zákonem,“ řekl Bláha.

Rozhodnutí pak připravil k vydání, ale odmítl se pod něj podepsat. Současně nechal na podatelně úřadu prohlášení, že povolení je protizákonné. Jako autor rozhodnutí se tak nakonec uvedl sám Vondráček, který pak svůj podpis připojil i z titulu šéfa odboru, který nad řízením vykonává dozor.

Podřízený nakonec skončil až na psychiatrii

Pár dní poté skončil Bláha s těžkým zánětem na měsíc v pracovní neschopnosti. Když se vrátil, Vondráček si ho podle spisu kvůli jeho prohlášení zavolal „na kobereček“.

„Upozornil mě, že jestli ten záměr kvůli mně neprojde, tak bych mohl špatně skončit,“ podotkl Bláha. Doplnil, že mu Vondráček vyhrožoval zakopáním na skládce a nakázal mu, aby si požádal o výpověď.

Vondráček to popřel. „Zásadně to odmítám. Je to nehorázná lež a nesmysl,“ řekl. Argumentoval tím, že měsíc po vydání rozhodnutí neměl k výhrůžkám důvod.

Bláha v den „pohovoru“ skončil s kolapsem na pohotovosti. Pár týdnů poté se zhroutil úplně, nějaký čas se pak léčil na psychiatrii. O práci pak přišel počátkem roku 2011, podle Vondráčka výpověď dostal kvůli restrukturalizací úřadu.

Líčení s Vondráčkem je naplánované do pátku. Za zneužití pravomoci úřední osoby a vyhrožování mu hrozí až 12 let vězení.

Vondráček je už nyní v podmínce a současně má čtyřletý zákaz činnosti na vedoucí pozici. Pravomocně ho tak koncem ledna potrestal krajský soud za to, že v roce 2008 nezákonně povolil zřízení vodovodní a elektrické přípojky k chatě na svém pozemku v CHKO České Středohoří.

Až tajemník úřadu Ladislav Kvěch rozsudek obdrží písemně, Vondráčka z funkce odvolá a vypíše na jeho post konkurz (o předchozím soudu zde).