Stanislav Najmr se snaží daru domoci zpět soudní cestou. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Sedlák chtěl po synovi vrátit za špatné chování statek, u soudů neuspěl

  • 68
Bohušovický sedlák Stanislav Najmr neuspěl s žalobou na svého syna Daga, na něhož převedl své hospodářství. Najmr starší tvrdí, že když měl syn rodinný grunt jistý, začal rodiče šikanovat. Dožadoval se proto vrácení daru, litoměřický soud ale žalobu zamítl a krajský soud nyní verdikt potvrdil.

„Okresní soud hodnotil všechny důkazy správně a správně celý případ i posoudil,“ odůvodnil rozhodnutí odvolacího soudu předseda senátu Radek Pavelka.

Předmětem sporu je 55procentní podíl ve farmě, kterou rod Najmrů spravuje s padesátiletou přestávkou od roku 1750. Stanislav Najmr jej spolu s dalšími nemovitostmi převedl na svého syna Daga v roce 2011.

Po převzetí daru se však podle žaloby Dagovo chování k rodičům i společníkovi ve firmě výrazně zhoršilo.

„Začal mi nadávat do senilních a ubohých dědků, vulgární byl i vůči své matce. Kromě toho znepřístupnil horní patro našeho domu, které jsem mu daroval a kde jsem měl nábytek a osobní věci,“ líčil Najmr starší u soudu.

Syn nařčení z šikany a týrání popřel

Poukázal také na to, že jeho syn Dag, který se kvůli převzetí daru vrátil z USA, dokonce čerpal peníze hospodářství k soukromým účelům bez vědomí svého společníka, kterému navíc znepřístupnil účetnictví. „Podle mě jde o jasné jednání v rozporu s dobrými mravy,“ uvedl Stanislav Najmr (o sporu zde).

Rodinná farma

Statek v Bohušovicích nad Ohří donedávna spravoval sedmasedmdesátiletý Stanislav Najmr. Polnosti, na nichž jeho předci hospodařili od roku 1750, získal v restituci a postupně je rozšířil až na 750 hektarů.

V roce 2011 už mu však ubývaly síly, proto se rozhodl svůj 55procentní podíl ve farmě předat jednomu ze svých synů, kteří v 80. letech emigrovali do USA.

Jeho syn Dag se odvolacího soudu neúčastnil. U okresních stání však nařčení z šikany a týrání popíral a poukazoval naopak na to, že sám čelil invektivám ze strany otce.

Najmr starší se domáhal navrácení daru z důvodu hrubého porušení dobrých mravů, s čímž občanský zákoník počítá. Litoměřický soud a po něm nyní i krajský však dospěly k závěru, že podmínky pro vrácení polností a majetku v hodnotě stovek milionů splněny nebyly.

Stanislava Najmra rozhodnutí krajského soudu překvapilo. „Jsem zaskočený. Připadá mi, že stejně jako okresní soud pominul důkazy, které jsme předložili,“ komentoval rozsudek. V právní bitvě se synem chce pokračovat. „Takto to nemohu nechat. Odvolám se k Nejvyššímu soudu,“ dodal Stanislav Najmr.