Teplický kriminalista Pavel Nováček u soudu

Teplický kriminalista Pavel Nováček u soudu | foto: ČTK

Nechápu, co to na mě hodila, hájí se policista obžalovaný z korupce

  • 6
Před soudem v Teplicích stanul Pavel Nováček, už pátý policista tamní hospodářské kriminálky obžalovaný z korupce. Podle obžaloby žádal úplatek za to, že umožní vyslýchané ženě nahlédnout do spisu.

"Předložil jí k nahlédnutí spis s tím, že udělá výslech, aby se to mohlo smáznout," uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

Žena pracovala jako realitní makléřka ve firmě Balticflora. Do firmy ji přivedl další bývalý teplický policista souzený za korupci Adam Řebíček, který se přátelil s majitelem. Navíc majitel Balticflory vlastní i stejnojmenný futsalový klub, v němž působí další expolicista Radek Turišin, který už za přijetí jiného úplatku dostal podmínku.

Jeden z klientů Balticflory na makléřku podal trestní oznámení kvůli prodeji domu. Že se dostala do problémů, jí nejprve oznámil Turišin. Nováček, s nímž se žena dobře znala, dostal za úkol ji vyslechnout.

"Sešli jsme se u zimního stadionu, sedl si ke mě do auta, vytáhl desky se spisem a ukázal trestní oznámení. Nabídl, že se můžu do spisu podívat, ale že ta služba bude něco stát. Nejprve chtěl 25 tisíc, pak řekl, že stačí 20 tisíc," vypověděla žena.

Peníze za nahlédnutí do spisu ženě divné nepřišly

Nabídku prý odmítla, protože si byla jistá, že nic nezákonného neudělala. Nováčkovo jednání si ale nechala pro sebe. U soudu to zdůvodnila tím, že jí nijak zvlášť podivné nepřišlo.

"Neměla jsem s policií žádnou zkušenost, nejsem v tom zběhlá," řekla.

O nabídce tak začala mluvit až tři měsíce poté, když ji vyslýchal jiný policista. "Nabídl mi, že mě nechá nahlédnout do spisu. Odpověděla jsem mu, jestli za to také bude chtít peníze," popsala žena.

Krátce na to se do věci vložila policejní inspekce a na další výslech s Nováčkem už šla makléřka s ukrytým mikrofonem. Policista ale žádnou další nabídku neučinil. Případu se chtěl naopak vzdát a upozorňoval, že je podjatý, protože ženu zná. Nadřízení ale trvali na tom, aby ji vyslýchal právě on.

Nikdy jsem neseděl v jejím autě, hájí se Nováček

Obžalovaný policista Pavel Nováček vinu odmítá. "Nikdy jsem neseděl v jejím autě, nikdy jsem jí neříkal, že je ve velkém průšvihu, ani jsem nevyslovil takovou částku. To nejsou moje slova, já mluvím jinak. Přitom jsme se znali, měli jsme dobré vztahy, nechápu, co to na mě hodila," sdělil soudu.

Žena proti němu podle něj nejspíš vypovídala proto, že se domnívala, že za jejími problémy s trestním oznámením stojí on a chtěla se mu pomstít. Za kauzou ale podle Nováčka stojí hlavně jeho nadřízení, kteří se ho prý chtěli zbavit. "V Teplicích mě perzekuovali," řekl.

Před soudem mluvil o šikaně, o tom, že dostával špatná hodnocení a přicházel o odměny kvůli malichernostem. Důvod byl podle Nováčka ten, že si na nadřízené stěžoval. "I můj otec si stěžoval na postup teplické policie, když se mu ztratil bagr za více než půl milionu korun," poznamenal Nováček.

Nováček navíc tvrdí, že se z něj nadřízení snažili udělat "blázna", aby musel od policie odejít. Vyvozuje to z toho, že ho nadřízení poslali na psychologickou prohlídku zdravotní způsobilosti.

"Její závěr zněl, že nesmím nosit zbraň, protože hrozí, že bych mohl napadnout občany," přiblížil Nováček. Sám si nechal udělat jiný posudek, který tyto závěry zrušil. Platné výsledky tak zatím nejsou žádné.

Nadřízení mě vyzývali, ať dobrovolně odejdu, říká policista

"Nadřízení mě vyzývali, ať dobrovolně odejdu od policie. Řekl jsem jim, že odejít nechci, že se chci očistit," prohlásil policista.

Nováčkova slova o šikaně a spiknutí nadřízených už dříve odmítl zástupce teplického policejního ředitele Jaroslav Jedlička. "To je jeho obhajoba," reagoval.

Nováček u soudu vystupoval chvílemi velmi jízlivě. Obviňoval soudce, že hlavní líčení zdržoval, aby si už nic nepamatoval, že mu upírá DVD s odposlechy a že navrhuje jako svědky své známé.

Nováček pracuje u policie od roku 2006 až dosud, od března 2012 je ale postaven mimo službu a bere poloviční plat. Za přijímání úplatku a zneužití pravomoci mu hrozí až pětiletý trest.