Lukáš Kohout u Okresního soudu v Děčíně

Lukáš Kohout u Okresního soudu v Děčíně | foto: Karel Pešek, MAFRA

Metanolová kauza oddálila verdikt o vězení pro aktivistu Kohouta

  • 17
Aktivista Lukáš Kohout získal další odklad soudního rozhodnutí o tom, jestli bude muset do vězení, protože nevykonal obecně prospěšné práce. Kohoutův advokát se téměř před vynesením rozsudku z jednání omluvil, že zrovna zastupuje jednoho z obviněných v metanolové kauze. Rozhodnutí v Kohoutově vleklém případu tak soudce odložil na prosinec.

Kohout měl dopracovat 250 hodin za to, že ho v březnu 2009 přistihla policie za volantem, přestože měl od soudu v Nymburce zákaz řízení. Probační úředník Michal Barák nyní u soudu řekl, že Kohout vykonání trestu jen oddaloval.

"Domluvili jsme se, že pan Kohout práce vykoná v Rumburku. Společně jsme zašli na městský úřad a dohodli tam podmínky," popsal Barák.

Kohout však nenastoupil, přestože mu probační služba vycházela vstříc a například v době zjitřené atmosféry na Šluknovsku ho pracovat nenutila. "Vyhověli jsme mu, měl hodně práce s organizací protestů," vypověděl Barák.

Když ale Kohout nesplnil ani podmínku, že musí za měsíc odpracovat alespoň padesát hodin, došla probačním úředníkům trpělivost a podali děčínskému soudu návrh změnit alternativní trest na vězení. Zákon stanovuje půl dne vězení za každou neodpracovanou hodinu, takže Kohoutovi hrozí 125 dní v cele.

Chtěli mě dostat k lopatě, říká Kohout

Kohout před soudem prohlásil, že se přestěhoval do Chrudimi a chtěl věc postoupit tam. Jenže podle Baráka neuvedl žádnou adresu.

"Pan Barák mě chtěl dostat k lopatě, i přes mé návrhy, že budu dělat v dětském domově v Lipové," argumentoval Kohout.

Probační úředník soudci vysvětlil, že chtěl vybrat důvěryhodné zaměstnavatele. Měl totiž podezření, že chce Kohout trest vykonat jen formálně. Odmítl ale, že by Kohout musel zametat chodníky. "Mohl dělat ve sběrném dvoře, nebo v bývalých kasárnách," řekl Barák.

Rozsudek se Kohoutovi daří oddalovat už rok. "Dělal obstrukce, podával žádosti o různé procesní úkony a následně i stížnosti. Spis byl na krajském soudu, vrchním soudu a tady nebyl k dispozici. Proto se to tak vleče," uvedl již dříve soudce (o předchozím líčení zde).

Kohoutovi hrozí vězení také za podvod s Kavanem

Kohout má takových soudů víc. Bojuje mimo jiné i za to, aby nemusel nastoupit zbytek trestu za podvod, při kterém se vydával za asistenta poslance Jana Kavana a jeho jménem létal do exotických zemí. V roce 2006 ho za to soud poslal podmíněně na 28 měsíců do vězení. Kohout podmínku proměnil a odseděl si 18 měsíců ve Stráži pod Ralskem.

V říjnu 2010 požádal českolipský soud o podmínečné propuštění. Soud mu vyhověl, jenže loni v říjnu ho za porušení podmínky znovu poslal odsedět zbylých deset měsíců trestu. Kohout podle soudu nevedl řádný život, nenavštěvoval nařízené konzultace, nezaplatil škodu a nechodil na veřejně prospěšné práce.

Kohout se obrátil na Krajský soud v Liberci a dokonce žádal o milost prezidenta. S žádostí sice neuspěl, krajský soud ale z procesních důvodů rozsudek zrušil a vrátil případ do České Lípy. Od té doby spis putuje po různých soudech. Od června se případem zabývá vrchní soud, který rozhodne, jestli jsou soudy na severu Čech pro rozhodování o Kohoutovi podjaté.