Lékařům po císařském řezu zemřela pacientka. Ilustrační snímek

Lékařům po císařském řezu zemřela pacientka. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Odvolací soud zrušil tresty za smrt rodičky. Případ se vrací na okres

  • 18
Odvolací krajský soud v Ústí zrušil podmínečné tresty třem gynekologům, kteří před čtyřmi roky při porodu v teplické nemocnici přehlédli krvácení močového měchýře u šestatřicetileté ženy. Při další operaci už se ji nepovedlo zachránit a novorozená dvojčata přišla o matku.

"Rozsudek prvoinstančního soudu byl zrušen a věc byla vrácena do Teplic k novému projednání," sdělila ve čtvrtek bez bližších podrobností mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková. Proces se tak povleče dál.

Původní tresty pro lékaře

  • Martin Kraus dostal 18 měsíců podmíněně odložených na čtyři roky a zákaz čtyři roky pracovat v gynekologii a porodnictví.
  • Petr Hubáček dostal dvouletý trest odložený na pět roků a čtyřletý zákaz práce v oboru gynekologie a porodnictví.
  • Robert Křivan odešel od soudu s osmnáctiměsíčním trestem odloženým na čtyři roky.

Co se před čtyřmi roky v teplické nemocnici stalo? Martin Kraus spolu se svým asistentem Petrem Hubáčkem prováděl 26. června 2008 u rodičky císařský řez. Obžaloba je vinila z toho, že při zákroku přehlédli proříznutí močového měchýře.

Přestože měla žena krev v moči a ztratila celkem 1,8 litru krve, lékaři dle státního zástupce operaci ukončili, aniž by zjistili, proč krvácí. Lékaři to odůvodňovali tím, že zhmoždění měchýře je u císařského řezu běžné.

"Neviděl jsem nic, co by nedovolovalo dutinu břišní zavřít," tvrdil u teplického soudu Hubáček. Pacientka navíc dostala transfuzi a zřejmě i proto si komplikací nevšiml ani nemocniční personál pooperačního oddělení. Za několik hodin se však stav ženy prudce zhoršil a rodička upadla do bezvědomí.

Robert Křivan, třetí z obviněných lékařů, ji kvůli podezření na vnitřní krvácení znovu otevřel, našel několikacentimetrovou ránu na zadní stěně močového měchýře a zašil ji, ale život už ženě nezachránil.

Pouze jeden projevil lítost

Okresní soud v Teplicích všem třem dal za jejich selhání podmínku. Podle soudce stav pacientky podcenili. Hubáček byl přitom již dříve za jiné zanedbání potrestán, dostal podmínku za to, že odmítl pacientce provést odběr tkáně k cytologickému rozboru. Žena se pak nechala vyšetřit u jiného lékaře, který zjistil, že měla rakovinu.

Kraus s Hubáčkem dostali navíc ještě čtyřletý zákaz vykonávání praxe. Křivanovi soud práci v oboru nezakázal, za 45 let to byla jeho jediná chyba, navíc jako jediný z obviněných připustil svůj díl odpovědnosti a vyjádřil nad úmrtím ženy lítost, zatímco Hubáček s Krausem pochybení odmítli.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Teplicích Michal Šoltés přiblížil, že Kraus a Křivan ve špitálu stále pracují. "Pan doktor Hubáček už nikoliv," doplnil Šoltés. Ten zde prý pracoval jako externista a pouze vypomáhal při službách na pohotovosti.

Kdy začne nový proces, není zatím jasné. Soud nařídí termín líčení až po obdržení písemného rozhodnutí vyšší instance.