Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Muž na vozíku týral již třetí ženu, aby mu neutekla. Dostal dva roky

  • 14
Soud v Teplicích poslal na dva roky do vězení čtyřicetiletého invalidu Martina K., který pět let týral svou manželku. Před tím napadal i předchozí dvě partnerky a i za to již byl odsouzený. Podle znalců souvisí jeho agresivita právě s tělesným handicapem. Muž s rozsudkem souhlasil.

Čtyřicetiletý muž, jenž se pohybuje o holích nebo na vozíku, žil v domě v Hrobu na Teplicku se svou o sedm let mladší manželkou a třemi malými dětmi.

„Bil ji pěstmi do hlavy a obličeje, vulgárně jí nadával, přičemž jeho útoky se neustále stupňovaly,“ stojí v obžalobě. Například v roce 2010 zbil manželku holí tak, že s ranami na hlavě a na ruce skončila v duchcovské nemocnici.

V roce 2013 na ni vytáhl nůž a vyhrožoval, že ji zabije. Žena ze strachu o život i s dětmi utekla z bytu. Stále s ním však zůstávala. Muž ji dál mlátil a pronásledoval jí po Hrobu, zakazoval chodit do práce a nutil, aby byla neustále s ním doma.

Letos 12. května jí vzal mobil, zamkl byt a když se žena pokusila utéct, strhl ji na zem, klekl na ni jedním kolenem a namířil nůž s třiceticentimetrovou čepelí. Vyhrožoval, že pokud nedá v práci výpověď, zabije ji. Ženu zachránil až soused, který zabouchal na dveře.

Následující den násilník manželku pod nátlakem a hrozbou nožem odvezl z práce domů a donutil ji vzít si dovolenou. Tři dny nato ji povalil na postel a bil tak dlouho, dokud soused znovu nebušil na dveře. Policisté pak muže obvinili z týrání a vydírání a soud ho poslal do vazby.

Podle znalců je obžalovaný žárlivým narcistou

Sousedé před soudem popisovali domácnost rodiny jako „italskou“. „Hádali se, křičeli na sebe,“ líčil jeden ze svědků.

Obžalovaný připouštěl, že se k manželce nechoval hezky, ale týrání popřel. Odmítl, že by měla modřiny, na policejních fotografiích přitom byly jasně vidět. Monokl vysvětloval tím, že se jeden z hostů zvedl od stolu, ohnal se a trefil ženu pod oko.

Podle znalců je obžalovaný žárlivým narcistou, který trpí panickým strachem z toho, že ho partnerka kvůli jeho hendikepu opustí a on nebude mít nikoho, kdo by se o něj staral.

Muži hrozilo dva až osm let vězení. Soud mu nakonec dal trest na samé spodní hranici sazby.

„S ohledem na dlouhou dobu páchání tohoto jednání nepřicházelo v úvahu uložit výchovný, tedy podmíněný trest. Soudu nezbylo nic jiného, než sáhnout po represi v podobě trestu nepodmíněného,“ řekl soudce Miroslav Čapek.

Už dvakrát dostal podmínku

Čapek zdůraznil, že obžalovaný už v minulosti ukázal, že má k násilí sklony.

V roce 1996 napadl svou tehdejší družku a pořezal ji nožem. Za to dostal osmiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku.

Po čase se oženil s další ženou, ale jejich vztah dopadl stejně. Po jedné z hádek v roce 2004 ji chytil pod krkem, škrtil ji a pak s ní hodil o zeď.

„Způsobil jí otřes mozku, pohmoždění krku s poruchou funkce a bolesti krční páteře,“ stálo tehdy v obžalobě. „Provokovala mě, že jsem kripl,“ hájil se muž. Za ublížení na zdraví dostal tříměsíční trest se zkušební dobou 15 měsíců.

Nynější dvouletý trest za týrání a vydírání poslední ženy ještě není pravomocný. Obžalovaný se sice hned v soudní síni vzdal práva na odvolání, ale státní zástupkyně si nechala lhůtu, aby posoudila, zda rozsudek není příliš mírný.