Jednatřicetiletý Lukáš Branke z Křešic na Litoměřicku dostal od krajského soudu...

Jednatřicetiletý Lukáš Branke z Křešic na Litoměřicku dostal od krajského soudu za plánování únosu dítěte deset let. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Chystal únos dítěte, dostal deset let. Únosce chtěl najmout za 200 tisíc

  • 4
Ústecký krajský soud poslal na deset let do vězení Lukáše Brankeho za přípravu braní rukojmího. Podle rozsudku chtěl nechat cizího člověka unést dítě, aby za něj mohl žádat výkupné. Vybral si ale špatného „únosce“. Ten nabídku psychicky neunesl a vše oznámil.

Případ se odehrál loni na Litoměřicku. Branke podle obžaloby poslal 9. května ze svého e-mailu zprávu, v níž stálo: „Co kdybych vám dal za 8hodinový únos 200 000,-?“

E-mail zaslal cizímu muži. Ten tvrdí, že zpočátku nevěřil, že Branke nabídku myslí vážně. Jenže v následné měsíční komunikaci dostával další instrukce.

„Když obdržel konkrétní adresu rodiny, dostal strach, že kdyby zakázku odmítl, našel by se někdo jiný, který by ji splnil,“ řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Muž se později psychicky zhroutil. Svěřil se přítelkyni a posléze policii. Rodina dostala policejní ochranu a kriminalisté nakonec Brankeho zatkli.

Branke tvrdí, že je nevinný. Případ navíc provázejí nejasnosti. Není například zřejmé, proč si vybral právě rodinu, k níž neměl žádný vztah, neznal se ani s mužem, kterého s nabídkou únosu oslovil. Svědek navíc mluvil o únosu osmiletého chlapce, rodina má ale jen dvě dcery.

Znalci potvrdili, že e-maily psal Branke

Branke tvrdil, že se někdo naboural do jeho počítače a zneužil jeho e-mailovou schránku. To však vyloučil znalec, který posuzoval zabezpečení počítače. E-maily hodnotila i lingvistka a řekla, že podle stylu psaní je na 99 procent psal Branke.

„Nevím, čím jsme si zasloužili pozornost obžalovaného, ale prošli jsme peklem. Případ je sice starý deset měsíců, ale hrůzu prožíváme dodnes, pokaždé, když dcery odcházejí z domu. Nepřál bych nikomu prožívat takový strach o své blízké, jaký prožíváme my,“ řekl u soudu otec dětí, které měl muž unést. Matka dětí soudu přiblížila, že dcerám museli seškrtat jejich aktivity.

Obhájce Rudolf Axmann výpověď svědka zpochybnil. „Je vybaven bájnou fantazií, ne-li přímo bájnou lhavostí,“ řekl. Poukázal na to, že svědek se léčí na psychiatrii.

Advokát zpochybnil i právní kvalifikaci Brankeho činu. Podle něj o přípravu únosu nešlo. „K ní je nutné aktivní jednání, nikoli jen úvahy nebo úmysl. Obžalovaný nedodal zbraň, místo činu, čas a způsob provedení. Samotná myšlenka není trestná,“ řekl.

Obžalovaný byl už dvakrát odsouzený za vydírání

Soudce Jiří Bednář na to ale reagoval, že obžalovaný konal už tím, že si na únos najal konkrétního člověka. Výši trestu zdůvodnil tím, že to nebyl zdaleka první podobný Brankeho čin a jeho jednání graduje.

Branke byl totiž již dříve potrestaný tříletou podmínkou za to, že vydíral o mnohamilionové částky společnost AAA Auto, pražský hotel Hilton, ombudsmana České spořitelny a Lidl. Letos v únoru pak dostal nepodmíněný trest 3,5 roku za to, že dvěma podnikatelům poslal výhružnou SMS, v níž žádal dva miliony korun a hrozil výbuchem.

V nynějším desetiletém trestu je tak započítané i předchozí vězení za výhrůžky podnikatelům. Pokud desetiletý trest začne platit, připočtou se k němu navíc i tři roky vězení z první podmínky.

Rozsudek zatím pravomocný není, Branke si nechal lhůtu na případné odvolání.