Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných, vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zastupitelé Mostu chodí deset let k soudu kvůli prodeji akcií, nyní znovu

  • 0
Ústecký krajský soud se začal znovu zabývat prodejem akcií Mostu. Obžalované je skoro celé bývalé vedení města. Státní zástupkyně politiky viní z toho, že při prodeji akcií teplárny United Energy poškodili město o více než 22 milionů korun. Deset radních a tři zastupitele soud už dvakrát obžaloby zprostil.

Most prodal 103 699 kusů akcií už v roce 2005. Radnice tehdy spěchala, neboť hrozilo, že při takzvaném povinném odkupu by přišla o velké peníze.

Město dostalo šest nabídek. Nejvyšší činila 215,7 milionu, jenže zájemce uváděl, že si nechá případné dividendy za rok 2004. Druhá nejvyšší nabídka byla 172 milionů, ale dividendy by dostalo město. Zda nějaké dividendy budou, ale nebylo jisté.

Pracovní komise, rada i zastupitelstvo posuzovaly, která nabídka je lepší. Před soudem ve středu zazněly záznamy z jejich porad a schůzí.

„Lepší vrabec v hrsti,“ konstatoval na nahrávce radní Oldřich Klimecký. Ostatní měli podobný názor a zastupitelstvo 28. dubna 2015 schválilo první možnost.

Jenže dividendy nakonec vyplaceny byly, a to v takové výši, že vítěznou nabídku převýšily o 22 295 285 korun. Právě o tolik proto podle státní zástupkyně politici město poškodili.

O dividendách se politici bavili, ukázal záznam

Obžalovaní se hájí tím, že dividendy nemohli očekávat, protože v předchozích 15 letech byly vyplaceny jen jednou, a to ve výši zhruba milionu korun. A hospodářský výsledek podle nich nenasvědčoval, že by to za rok 2004 mělo být jiné.

Obžalovaní politici

Vladimír Bártl, primátor (ODS), Pavel Weiss, nám. primátora (SNK), Eva Šmejkalová, náměstkyně primátora (ČSSD), Štefan Maronyák, radní (ČSSD), Jiří Krbec, radní (ČSSD), Vladimír Šenkýř, radní (ČSSD), Milan Konečný, radní (Nezávislé sdružení sportovců NSS), Václav Janout, radní (ODS), František Kačer, radní (SNK), Oldřich Klimecký, radní (ODS), Luděk Traxmandl, zastupitel (NSS), Luboš Pitín, zastupitel (Strana pro otevřenou společnost), Jiří Novák, zastupitel (KSČM)

„To je, jako kdyby deset let nepršelo, v nebi nebyla ani kapka vody a někdo vás obvinil za to, že pršelo,“ komentoval obžalobu jeden z advokátů.

Při přehrávání záznamů se však ukázalo, že dividendy nebyly pro politiky tak neočekávané. „Existují fámy, že dividendy za jednu akcii se mají pohybovat kolem 700 korun. Ale riziko je na nás,“ řekla 21. dubna 2005 při jednání rady náměstkyně primátora Eva Šmejkalová.

U soudu nyní poznamenala, že dividendy byly nakonec vyplaceny za minulé roky, nikoli jen za rok 2004. Za ten by to dělalo jen zhruba 120 korun, což by v součtu vítěznou částku nepřekonalo a vedení Mostu by naopak tratilo.

Dělali jsme vše tak, aby to bylo nejlepší, říká exnáměstkyně

Na dividendy si navíc podle Šmejkalové musela firma půjčit. „A kdo to mohl tušit? To bychom museli být Sibylami,“ řekla. „Dělali jsme všechno tak, aby to bylo nejlepší a už deset let chodíme po soudech,“ dodala.

Krajský soud řeší případ už potřetí, v květnu 2008 i listopadu 2013 rozhodl ve prospěch obžalovaných. Vrchní soud ale pokaždé rozhodnutí zrušil.

Řízení bude pokračovat v dubnu. Za porušování povinností při správě cizího majetku hrozí politikům až pětileté vězení.