Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Obžalovaný z podvodu za deset milionů nejspíš sám naletěl, ukázal soud

  • 0
Ústecký krajský soud finišuje v projednávání případu Miloslava Kovače z Litvínova, který podle obžaloby připravil svého známého o deset milionů korun. Místo údajné výhodné obchodní transakce je použil na zaplacení svých dluhů. U soudu nyní vyšlo najevo, že podvedeným se zřejmě stal i on.

Případ souvisí s výstavbou továrny na výrobu bioetanolu v Růžodolu na Mostecku. Původně ji měla financovat indická obchodní skupina Spice Energy, ta však od projektu ustoupila a stavební firma Metrostav, která už provedla prvotní práce, za ně nedostala zaplaceno.

O pohledávku se začali zajímat spekulanti, protože by díky ní mohli do projektu vstoupit a později vydělat na prodeji. Kovač tehdy podle spisu požádal svého kamaráda, aby mu na nákup této pohledávky půjčil.

„Řekl mi: Půjč mi deset, já ti vrátím patnáct,“ líčil při prvním stání věřitel (jeho výpověď zde).

Kovač však podle obžaloby kamaráda podvedl, protože mu zatajil, že pohledávku má ve skutečnosti zaplatit domluvený zahraniční investor, společnost Lushbury International Limited se sídlem v Londýně.

„Společnost Lushbury měla Kovačovi dát peníze a on měl dluh koupit,“ vypověděl ve středu u soudu zástupce firmy Hamaion Basharmal.

Kovač slíbené peníze z Londýna nedostal

Poté, co Kovač v červenci 2010 desetimilionovou částku od kamaráda dostal na bankovní konto, takřka polovinu podle spisu použil na zaplacení dluhů. Dalších 2,8 milionu z těchto peněz pak půjčil právě Basharmalovi.

„Bylo to na mé výdaje na cestování a osobní záležitosti,“ řekl Basharmal, kterého k soudu předvedla policejní eskorta. Peníze Kovačovi dodnes nevrátil. „Pracuji na tom,“ dušoval se.

Kovač nakonec od společnosti Lushbury International Limited slíbené peníze na nákup pohledávky nedostal.

„Strategický partner Lushbury měl zpoždění a nedal pro tuto investici peníze,“ nejasně vysvětloval Basharmal soudu. Dodal, že svou roli sehrála i hospodářská recese.

Taková firma u nás právně neexistuje, napsali Britové soudu

Otázkou je, jestli měl někdy Kovač peníze na investici skutečně dostat. Britské orgány totiž na dotaz soudu sdělily, že žádná společnost Lushbury International Limited právně neexistuje.

Pohledávku Metrostavu nakonec společně koupili dva jiní zájemci, ale na opětovné zahájení stavby továrny to nemělo vliv. Dosud se totiž neobjevil investor, který by byl ochotný celý projekt zaplatit.

Soud jednání odročil na 18. prosince, kdy padne rozsudek. Kovačovi hrozí za podvod až desetileté vězení.

.