Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Z partnerek a známých vylákal statisíce, od soudu odešel s podmínkou

  • 1
Okresní soud v Lounech potrestal podmínkou čtyřiatřicetiletého Václava Kolka, který si od partnerek a známých napůjčoval přes osm set tisíc korun, ale ke splácení dluhů se neměl. Vymýšlel si různé historky od plánů na společnou budoucnost po slib opravy auta, které pak rozprodal na náhradní díly.

„Obžalovaný vylákal peníze díky smyšleným příběhům a přitom poškozeným zatajil, že má dluhy a exekuce. Namluvil jim, že je vlastníkem několik nemovitostí. U podvedených přítelkyň využil toho, že k němu měly citový vztah,“ zdůvodnil rozsudek soudce Kamil Vacík.

Kolkovi uložil třicetiměsíční trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Zároveň mu nařídil uhradit způsobenou škodu.

Trest není pravomocný. Kolek se soudu omluvil, že je pracovně mimo Českou republiku. Lhůtu na odvolání si ponechala i státní zástupkyně.

Kolek podle rozsudku mezi lety 2009 a 2013 podvedl celkem sedm lidí, z toho dvě své přítelkyně. Jednou tvrdil, že peníze potřebuje na doplacení auta dovezeného z Německa, které následně prodá, jindy na řešení dopravní nehody, dále na koupi pozemku pro stavbu rodinného domu nebo na stavební materiál.

„Vymyslel si, že má pozemek ve Smolnici a vlastní i další nemovitosti. Neměli důvod mu nevěřit. Podvedení vypověděli, že kdyby jen tušili, že má exekuce, žádné peníze by mu nepůjčili,“ uvedla žalobkyně.

Po pár dnech si vytetovala jeho iniciály, obral ji o 195 tisíc

Jedné ze svých přítelkyň, která si nechala po několika dnech vztahu vytetovat na předloktí jeho iniciály se srdíčkem, namluvil, že peníze potřebuje, aby pro ně mohl postavit rodinný domek. „Byla do něj hrozně zamilovaná,“ vypověděla její sestra.

Na lži mu skočili i muži. Manželskému páru slíbil, že za dvě stě tisíc korun přiveze z Německa Mercedes Viano. Když manželům bylo divné, že už čekají na auto příliš dlouho, přišel s historkou o tom, že auto skutečně koupil a že za něj zaplatil, ale že se rozbilo a je v Německu v servisu. Když se „oprava“ podezřele protahovala, vymyslel si, že prodejce zemřel. Aby svým slovům dodal věrohodnost, manželům předložil i smlouvu s vymyšlenými údaji.

Další podvedený muž mu dal do opravy Opel Calibru. Kolek auto místo opravy nechal sešrotovat a co šlo, prodal na náhradní díly. Majiteli způsobil škodu 30 tisíc korun.

Kolek se u soudu hájil tím, že nikoho nechtěl záměrně podvést. Jedna z expartnerek mu prý peníze, celkem 195 tisíc korun, darovala. Když jí řekl, že s ní společnou budoucnost neplánuje, chtěla se mu podle něj pomstít, peníze požadovala zpět a o daru začala mluvit jako o půjčce. O dalších 200 tisíc korun, které si půjčil od kamarádky, prý zase přišel svojí hloupostí, když naletěl prodejci světel do aut.

Půjčit si peníze není trestné, řekl advokát

Kolkův advokát zdůraznil, že půjčení peněz a nesplacení půjčky v termínu nemůže být považováno za trestný čin.

„Nebyl předložen žádný důkaz o tom, že by půjčené peníze nechtěl vrátit. Získané prostředky používal ke svému podnikání a všichni to věděli. Peníze mu půjčili s vidinou zisku,“ uvedl advokát v závěrečné řeči a požadoval pro svého klienta zproštění obžaloby.

Podle žalobkyně si však Kolek peníze půjčoval přesto, že věděl, že je nebude moci vrátit. Hrozilo mu za to až osmileté vězení.