Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rady a přístroje předražené o sto milionů. Šéfové nemocnic míří k soudu

  • 1
Bývalí manažeři Krajské zdravotní, pod níž spadá pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, stanou u soudu kvůli drahým konzultacím a nákupu přístrojů. Podle obžaloby způsobili škodu přes sto milionů. Ústecký soud kauzu projedná přesto, že manželka jednoho z obžalovaných ústecké soudce ošetřuje.

„Budeme začínat hned po prázdninách,“ sdělil MF DNES soudce ústeckého okresního soudu Martin Mihal, který kauzu vyřizuje. Dodal, že hlavní líčení chce zahájit v druhé půli září. Případ kvůli více obžalovaným a očekávanému zájmu veřejnosti projedná v sousední budově.

„Kvůli velikosti jednací síně budeme jednat na krajském soudu, abychom se tam všichni vešli,“ podotkl Mihal.

Kauzu poslal žalobce k soudu už v únoru 2014. Zdržení způsobil objem předchozí práce soudce Mihala a to, že se chtěl případu původně vzdát. Manželka jednoho z obžalovaných, někdejšího místopředsedy představenstva Krajské zdravotní Tomáše Indry, je totiž lékařkou soudců okresního soudu. Soudce Mihal se tak cítil podjatý a požádal krajský soud, aby kauzu okresu sebral.

„Ošetřuje všechny soudce, je to v uvozovkách závodní lékařka,“ zdůvodnil Mihal.

Krajský soud ale návrhu soudce Mihala nevyhověl. Podle jeho pohledu není k podjatosti důvod.

„Manželka jednoho z obviněných není osobou, které se úkon přímo dotýká. Skutečnost, že zajišťuje lékařskou péči pro soudce, což rozhodně automaticky neznamená přátelský vztah mezí ní a těmito soudci, nemůže vést k pochybnostem vyjádřeným v ustanovení o podjatosti v trestním řádu,“ stojí v rozhodnutí krajského soudu.

Konzultace stály desítky milionů, hodnota byla ve statisících

Před soudem stanou bývalí členové představenstva Krajské zdravotní René Budjač, Tomáš Indra, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a také Petr Fiala, který jako jediný ve firmě zůstal a dnes je jejím generálním ředitelem.

Pětice je obžalovaná kvůli dvěma případům z roku 2008. Představenstvo tehdy nejprve rozhodlo, že vyhlásí sedm zakázek na poradenské služby pro přípravu žádostí o dotace na proplacení nové zdravotnické techniky. Krajská zdravotní poté uzavřela smlouvy, na jejichž základě vyplatila za konzultace 40,6 milionu korun.

„Pro projekt Centrum robotické chirurgie činí hodnota poradenské činnosti maximálně 200 tisíc korun, u ostatních projektů maximálně 300 tisíc,“ píše se přitom v obžalobě, již má MF DNES k dispozici.

Ústeckému kraji jako vlastníkovi Krajské zdravotní tak podle žalobce vznikla škoda 38,6 milionu. Peníze za poradenství inkasovaly firmy Labská investiční, Eurovision a Ropro. Nejvíce si vydělala Ropro, za konzultace ke třem žádostem dostala celkem 18,4 milionu.

Přístroje bylo možné koupit levněji o desítky milionů

Druhý případ se týká navazujícího nákupu techniky do všech pěti nemocnic Krajské zdravotní. Podle žalobce spáchalo představenstvo trestné činy tím, že dodávky techniky do špitálů spojilo v jednu velkou zakázku a „neodůvodněně stanovilo kvalifikační kritéria pro účast ve veřejné soutěži“, což ve výběrovém řízení umožnilo účast pouze konsorciu firem Hospimed a Puro-Klima.

Konsorcium dodalo přístroje za 417 milionů korun. Představenstvo přitom podle žalobce vědělo, že Krajská zdravotní „mohla provést nákup vlastními silami na volném trhu“ bez prostředníka, čímž by zaplatila jen 334,89 milionu. V tomto případě tak tehdejší představenstvo podle obžaloby způsobilo Krajské zdravotní škodu 82 milionů.

Obžalovaným za porušení povinnosti při správě cizího majetku a pletichu při veřejné soutěži a dražbě hrozí až osm let vězení. Všichni obžalovaní jakékoliv pochybení odmítli.

„Obvinění považuji za nesmyslné a věřím, že se to prokáže i v dalším řízení,“ uvedl při ukončení vyšetřování kauzy ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.