Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Máme i Člověče, nezlob se, vypověděl svědek o herně skryté za sdružení

  • 4
Kdo chtěl hrát automaty, vyplnil přihlášku a vstoupil do sdružení. Tak fungovala černá herna v Postoloprtech schovaná pod sdružení Život je hrou, které zastřešuje síť podobných podniků po celé republice. Provozovatel herny Ivan Bilý nyní skončil u lounského soudu a hrozí mu až tři roky vězení.

Soukromý klub, jak se nelegální herna tvářila, provozoval Bilý od 1. do 19. listopadu loňského roku. Provozovnu pak zavřeli policisté a odvezli třináct výherních hracích přístrojů a přes 35 tisíc korun. Bilý je obžalovaný z neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry.

K soudu se Bilý v pondělí nedostavil. O tom, kde se nachází, nevěděl ani jeho obhájce. Líčení tak probíhalo v jeho nepřítomnosti.

„Provozovna se tvářila jako pobočka sdružení, ovšem přístup tam měl v podstatě každý. Registrace členů nikdo nekontroloval. Některé osoby byly sice registrované, ovšem pouze tak, že si obviněný zapsal jejich osobní údaje na papír, přihlášky nevyplňovali, stanovy jim nikdo nepředložil,“ uvedla žalobkyně Alena Černá.

U soudu vypovídal senior, který pro sdružení Život je hrou pracuje jako kontrolor. Jeho úlohou je objíždět kluby, zda jsou označeny logem sdružení a zda mají vyvěšenou nástěnku se stanovami sdružení.

„V Postoloprtech jsem byl dvakrát a zjistil jsem tam nedostatky, které jsem nahlásil v sídle sdružení. Neměli vyvěšenou nástěnku se stanovami a zabezpečený vchod na bzučák nebo zámek, aby tam nemohl chodit, kdo chce. Do klubu mají mít vstup pouze členové sdružení, kteří se musejí prokázat modrou kartičkou. Herní stroje musejí být také označeny logem sdružení,“ vypovídal Karel N.

Na dotaz soudkyně, zda šlo o výherní hrací automaty, odpověděl vyhýbavě. „S přístroji nemám nic společného, o ty jsem se nestaral. Sdružení nemá jen tyto stroje, ale i karetní stolky, šachy, Člověče nezlob se,“ uvedl.

Nikdo z přistižených návštěvníků herny svědčit nepřišel

Na dotaz státní zástupkyně, kolik si za své kontrolní výjezdy účtuje, odpověděl, že 200 až 500 korun podle vzdálenosti. Ovšem žádný smluvní vztah se sdružením prý nemá.

„Od sdružení dostanu vozidlo a objedu, co mám. Následně dostanu vyplaceny peníze, s předsedou sdružení se znám z dřívějška. Jako důchodce uvítám každou korunu,“ uvedl.

Soudkyně chtěla vyslechnout řadu svědků, na které policie při zátahu v herně 19. listopadu narazila. Ani jeden z nich se ale nedostavil, líčení proto soudkyně odročila na listopad.

Občanské sdružení Život je hrou existuje od roku 2011. Sdružení se tváří, že neprovozuje žádné výherní hrací přístroje a nevykonává podnikatelskou činnost. Neplatí tak pro něj žádné zákonné a daňové povinnosti, které s provozováním sázkových her souvisejí.

Automaty podle sdružení slouží jen k zábavě členů v soukromých pobočkách. Pobočky má sdružení po celé republice, na jeho aktivitu upozornily policisty velké loterijní firmy.