Mezi nemovitosti, na něž je v Ústí nad Labem vypsaná exekuce, patří většina domů v Předlicích.

Mezi nemovitosti, na něž je v Ústí nad Labem vypsaná exekuce, patří většina domů v Předlicích. | foto: Karel Pešek, MAFRA

V Ústí se drží zrušené směrnice, chudým tak hrozí, že skončí na ulici

  • 3
V Ústí nad Labem mohou skončit na ulici stovky lidí, kteří pobírají dávky na bydlení a zároveň bydlí v domech, na něž byla uvalena exekuce. Mohou za to nejasnosti okolo směrnice Generálního ředitelství úřadu práce. Už sice neplatí, ale úředníci v Ústí nad Labem se jí řídí dál.

"V Ústí nad Labem se to týká padesáti rodin, s nimiž jsme v kontaktu a spolupracujeme s nimi. Hrozí jim, že budou muset opustit své domovy," říká Jakub Michal z organizace Člověk v tísni. Podle jeho odhadu však může být v Ústí nad Labem ohrožená až tisícovka lidí.

Směrnice vešla v platnost v listopadu. Úřady práce podle ní mohou lidem obývajícím byty v exekuci dávky na bydlení sebrat. Lidé pak kvůli tomu nemohou uzavřít novou nájemní smlouvu.

Pražská centrála tvrdí, že úředníci se směrnicí řídili pouze dva měsíce. "Vnitřní předpis byl v souvislosti s novým občanským zákoníkem zrušen v lednu," uvedla mluvčí Generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Jenže na krajském ředitelství úřadu práce v Ústí nad Labem o ničem takovém nevědí. "Oficiálně nám nic nepřišlo," uvedla referentka nepojistných sociálních dávek Jitka Buldrová. V Ústí nad Labem se tak nařízením řídí dál.

Pokyn se dotýká zejména chudších lidí, kteří jsou na dávkách na bydlení finančně závislí. Na této sociální podpoře profitují především takzvaní byznysmeni s chudobou, kteří mají od státu zajištěný stálý příjem. Státní správa pokynem chtěla zamezit tomu, aby tito lidé dostávali za nájemníky stále peníze, přestože oni sami dluží.

Lidem jsme vždy našli nové bydlení, říká úřednice

Podle pracovníků Člověka v tísni ovšem nedomyslela důsledky nařízení pro nájemníky. Organizace zmapovala několik takových případů.

"U jedné paní došlo k situaci, že jí dávku budou odejímat od ledna zpětně. Musela uznat dluh, že jí podporu v bydlení vypláceli neoprávněně. Paní tak za jeden měsíc dluží 2 080 korun," popisuje čerstvý případ koordinátorka terénních pracovníků Radka Kunešová.

Mezi nemovitosti, na něž je v Ústí nad Labem vypsaná exekuce, podle pracovníků Člověka v tísni patří například byty na sídlišti v Mojžíři, v Janáčkově ulici v Krásném Březně, většina domů v Předlicích nebo nechvalně proslulá ubytovna nedaleko areálu Spolchemie zvaná "Prasečák".

Vyhazov z bytů navíc může přijít velmi rychle. "Vícečetné rodiny mají nájemní smlouvy třeba jen na tři měsíce," dokládá Radka Kunešová.

Úřad práce uklidňuje, že nikdo z lidí zasažených pokynem shora se na dlažbě neocitl. "Je to případ od případu. Spolupracujeme s exekutory, ústeckým magistrátem a krajským úřadem. Těm, kterých se to týkalo, jsme našli nové bydlení, na něž už exekuce uvalená není. Jinak by ti lidé šli z bláta do louže," tvrdí referentka Buldrová.

Jakub Michal z organizace Člověk v tísni říká, že postižení lidé by si měli zažádat o zpětné vyplacení dávek na bydlení. "Žádosti o zpětné proplacení jim pomohou zpracovat naši pracovníci," dodal.