Vítězný návrh slunečních hodin Ondřeje Šimona.

Vítězný návrh slunečních hodin Ondřeje Šimona. | foto: Ondřej Šimon

Sluneční hodiny ukážou čas i ve tmě a chmurném počasí. Díky laseru

  • 4
Budovu ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ozdobí sluneční hodiny. A ne ledajaké - zvláštní na nich je to, že budou ukazovat čas i ve tmě. Na jižní stěně budovy by měly vzniknout do letošního července.

Na návrzích hodin pracovali studenti fakulty umění a designu ústecké univerzity. Ze 24 návrhů nakonec odborná porota jako nejlepší vybrala práci Ondřeje Šimona, který studuje v ateliéru zaměřeném na design interiéru.

Jeho sluneční hodiny budou ve dne ukazovat čas klasicky pomocí vrhaného stínu, v noci a při zatažené obloze pak stín nahradí otáčející se laserový paprsek napájený solárním panelem. Tím bude otáčen hodinový strojek.

"Standardní hodinový strojek ukazuje 12 hodin, já jsem dal doprostřed ciferníku ozubené kolečko a to otáčí laserem," popsal fungování systému autor.

Finanční ocenění dostanou první tři designéři

Vítězný návrh podle ředitele ústecké pobočky ČHMÚ Libora Hejkrlíka bude potřebovat ještě drobné úpravy, například doplnění ciferníku na zimní čas. Nápad se solárním panelem ale oceňuje, protože znásobil symboliku slunečních hodin. Na jižní stěně budovy ČMHÚ by podle něj měly vzniknout do letošního července.

Ze studentských prací vybírala komise složená z pedagogů fakulty, zasedl v ní ale také Hejkrlík. "Výběrová komise při posuzování prací brala v úvahu zejména výtvarnou invenci, úroveň a komplexnost prezentace, dále technickou proveditelnost a také funkčnost a udržitelnost návrhu," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Druhá místa obsadily návrhy Kateřiny Kučerové a společný návrh Miroslava Nachlingera a Adély Srbové, třetím místem porota ocenila Jiřího Krejčího. Studenti dostanou za nejlepší návrh finanční odměnu 15 tisíc korun, za druhé místo 7 tisíc a za třetí 3 tisíce korun.