Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Školka zpřísnila placení, rodiče i děti tím chce vést k zodpovědnosti

  • 4
Mateřská škola v Obrnicích na Mostecku, která získala titul Nej školka Ústeckého kraje, přestala přijímat poplatky od rodičů po částech. V minulém školním roce rodiče některých dětí přinesli vždy třeba jen sto korun na pár dní a potom nechali dítě doma, než sehnali stovku na další pobyt.

Na říjen už musí mít dítě zaplacenou docházku, což je necelých 700 korun za školné a stravné, najednou a dopředu.

„Musíme být důslední. Tohle byl velký problém, nedělali jsme nic jiného, než vybírali stokoruny. Věřím přitom, že to přinese spíše ovoce než nepříjemnosti,“ míní ředitelka Vladimíra Pechanová.

Ředitelka věří, že když školka bude důsledná vůči rodičům, budou oni sami pro změnu důslední vůči svým dětem. Což podle ní patří k základům úspěšné výchovy všech dětí.

Nařízení, že platit musí všichni rodiče stejně a včas, se ale v Obrnicích, kde velkou část populace tvoří početné romské rodiny, neobešlo bez potíží.

„Já ale tolik peněz najednou nemám. Musím kupovat sunar a pleny, mám doma další děti,“ zkoušely některé maminky výmluvy. Peníze ale dohromady daly.

„Nakonec dokázali celou částku přinést všichni rodiče,“ potvrdila Pechanová.

Školka vyhrála titul podruhé za sebou

Přísnější přístup vůči některým rodičům zvolila školka nejen proto, že je pro všechny spravedlivý, ale i proto, že postupné placení komplikovalo život hned několika lidem. Přijetí každé splátky musela schválit ředitelka, peníze pak účetní přijala, ekonomka potvrdila a následovaly další procedury včetně povolení stravování dítěte, přičemž to vše se u řady dětí opakovalo i několikrát měsíčně.

Potíže s placením jsou ale jediným současným problémem obrnické školky, která se z titulu Nej školka Ústeckého kraje raduje podruhé za sebou. Po loňském prvenství v internetovém hlasování veřejnosti vyhrála i letos, když předčila školky z větších měst, například druhou MŠ Růžovou Most a třetí MŠ Srdíčko z Jirkova. V hlasování jí pomohlo právě „klikání“ rodičů.

„Paní učitelky i celý personál jsou úžasní. Školka září novotou a čistotou, pro děti vymýšlejí spoustu dětských lotrovin. Jsme rádi, že sem naše Dádinka může chodit,“ hodnotila v anketě například paní Pavla.

Školka z Obrnic má ale respekt i mezi odborníky. Mezi zdravé děti začleňuje jejich tělesně postižené kamarády, což není úplně běžné. Proto do ní jezdí na exkurze i zástupci jiných školek a se studenty pedagogiky z Mostu loni připravovala metodiku právě pro integraci postižených dětí do běžného kolektivu.