Statek je plný lednic. Majitel je odmítá zlikvidovat a ohání se Leninem

  • 232
Na pozemku a ve zchátralém statku v Čeradicích na Lounsku leží stovky vnitřních částí chladniček. Areál patří soukromníkovi, který tvrdí, že odpad není jeho, a odmítá ho proto odklidit. Místní kvůli černé skládce loni dokonce sepsali petici, nic se ale nezměnilo. Úřady si nevědí rady.

„V minulosti jsme vlastníka vyzývali, aby nepořádek z pozemku odklidil, odmítl to. Chtěli jsme, aby si svůj pozemek alespoň oplotil. Areál se nachází v sousedství dětského hřiště a je volně přístupný, kdokoliv tam tak může a takové místo láká především děti,“ uvedla starostka Vladimíra Chybová.

Třípatrový objekt je korpusy lednic nacpán doslova po střechu, desítky dalších se jich povalují kolem. Majitel pozemku Radek Hyhlan tvrdí, že je má odklidit obec.

„Objekt s pozemkem jsem pronajal soukromé osobě. Odpad není můj, korpusy v uzamčené budově jsem našel. Nález jsem oznámil obci a podle občanského zákoníku se tedy staly majetkem obce a úklid je její povinností,“ argumentuje Hyhlan.

Na dotaz, proč svůj pozemek neoplotí, odvětil, že by se novináři měli věnovat jiným problémům.

Hyhlanův postoj považuje starostka za absurdní. „V žádném případě nejde o majetek obce. On kličkuje mezi zákony. Korpusy už řešíme šest let a za tu dobu se prakticky nic nezměnilo,“ dodává Chybová.

Firma odpad převzala k recyklaci, pak se poslala do konkurzu

Složitý případ začal před šesti lety, kdy Hyhlan pozemek pronajal dalšímu soukromníkovi. Ten následně objekt pronajal společnosti Ekopuring, s. r. o., která vznikla o rok dříve a jejíž činností byla recyklace plastového odpadu.

Firma korpusy lednic ze zmetkových výrobků dnes již uzavřeného závodu společnosti Conta v Podbořanech do areálu navezla v říjnu a listopadu 2009. O osm měsíců později na sebe podala insolvenční návrh. Soud vyhlásil na majetek dlužníka konkurz, po jeho skončení firma výmazem z obchodního rejstříku zanikla.

Problémem lednic se zabývala i Česká inspekce životního prostředí. Ani ona jej však nevyřešila.

„Po zániku společnosti Ekopuring nemáme možnost uložit pokutu, popřípadě nápravné opatření subjektu, který je za nezákonný stav zodpovědný. Věc je dále v šetření stavebního úřadu v Žatci,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová.

Stavební úřad s majitelem areálu zahájil správní řízení

Podle žateckého stavebního úřadu by měl odpad zlikvidovat majitel pozemku. Hyhlana k tomu stavební úřad vyzval už v únoru 2013. Veškerý odpad měl odklidit a předat na skládku do loňského března, výzvu ale ignoroval.

K sankci ale úřad přistoupil až nyní. „Musíme nejprve prokázat, že je objekt užíván v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a tím se majitel dopouští přestupku. Avšak u takto starých objektů je problém dokumenty získat. Hledali jsme doklad, který by nahradil kolaudační rozhodnutí,“ zdůvodnil zdržení vedoucí stavebního a vyvlastňovacího úřadu v Žatci Tomáš Trávníček.

Poté, co stavební úřad doložil, že je zemědělský objekt užíván v rozporu s jeho účelem, zahájil s majitelem správní řízení. „Bude mu udělena pokuta v řádu desítek tisíc korun,“ dodal Trávníček. Podle zákona mohla majiteli hrozit pokuta až do půl milionu.

Majitel se zaštiťoval Bradáčovou, Babišem i Leninem

Trávníček zároveň dodává, že ani pokuta problém s korpusy v Čeradicích nevyřeší. Hyhlan si s úřady totiž dopisuje pravidelně.

„Počítám s tím, že se majitel objektu odvolá ke krajskému úřadu. Jednání s ním je složité. Dokonce mi od něj přišla plná moc, že ho zastupuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, Andrej Babiš, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a Vladimír Iljič Lenin,“ dodal Trávníček.

Stavební úřad by mohl zajistit odstranění odpadu sám a náklady by pak po majiteli pozemku mohl vymáhat. Šance, že by z něj peníze dostal, je však malá. Navíc stavební úřad sám peníze nemá, náklady by muselo uhradit město.

„V tomto případě bychom se ke všemu dostali do další pasti. Jakmile tam pošleme firmu, aby korpusy odvezla, Hyhlan nás i firmu bude žalovat, že jsme mu tam něco poničili. Objekt je v takovém stavu, že by se mohl zřítit,“ míní Trávníček.