Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Stamiliony od Evropské unie zmrazila severočeská dotační ostuda

  • 6
Česko se kvůli dotačnímu programu Severozápad ocitlo v nejistotě. Neví, zda dostane od EU peníze za proplacení projektů z tohoto programu. Důvodem je kauza exředitele úřadu Petra Kušnierze a bývalého vicehejtmana Pavla Koudy, které soud v březnu potrestal za machinace s projekty.

Kauza Kušnierz

Krajský soud v březnu potrestal bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze sedmi lety vězení za ovlivňování dotačních projektů. Kušnierz byl už dříve pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pětiletému vězení. Soud ho podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu a stanovil mu pětiletou podmínku. Navíc byl loni v prosinci znovu obviněn, tentokrát z poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Evropská komise pozastavila vyplacení peněz, což se dotkne 25 jiných dotačních záměrů. Poskytne je, až Česká republika prokáže, že nejsou také „cinklé“. Česku kvůli pozastavení takzvané certifikace hrozí, že přijde o 750 milionů korun. Příjemci dotací se ale o své peníze bát nemusí.

„Důvodem pozastavení platební lhůty je probíhající trestní řízení vedené v souvislosti s bývalými zaměstnanci a vedením řídicího orgánu tohoto operačního programu,“ uvedla Kateřina Vaidišová z ministerstva financí, jež je nadřízeným orgánem dotačního úřadu Severozápad.

Evropská komise přestala posílat peníze poté, co exředitel Kušnierz vypovídal u soudu. „Existovaly zájmové projekty a docházelo k jejich ovlivňování. A to s vědomím karlovarských politiků i ústeckých,“ řekl v únoru u soudu (psali jsme o tom zde).

Jak funguje proplácení dotací

Pro pochopení aktuálního kroku Bruselu je třeba přiblížit, jak proplácení dotací funguje. Dotační úřad Severozápad poskytuje peníze žadatelům o dotace z prostředků, které má z ministerstva pro místní rozvoj. Pokud se projekt uskuteční bezchybně, Evropská komise uvolní odpovídající částku do státního rozpočtu.

„Jedná se o dvě rozdílné úrovně plateb. Zatímco průběžná platba ze strany Evropské komise České republice byla pozastavená, platby příjemcům z úrovně řídicího orgánu probíhají beze změny,“ potvrzuje Vaidišová, že koncoví žadatelé o dotace peníze dál dostávají.

Současný postoj Bruselu není vzhledem ke kauze Kušnierz, Kouda a spol. překvapivý, zvlášť když o ní média důsledně informovala.

„Evropská komise vždy reaguje velmi rychle. Nejrychlejší je pro ni pozastavit certifikaci a počkat na další vyšetřování. Je to standardní krok, který je výrazem předběžné opatrnosti,“ podotkl místopředseda výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Česká republika tak nyní čeká na peníze za projekty v celkové hodnotě 750 milionů korun, jež se financují právě z programu Severozápad. Je mezi nimi třeba vybudování točny pro trolejbusy v Ústí, výstavba výukového centra na gymnáziu v Kadani či krajský projekt rekonstrukce a modernizace dopravních staveb.

Jedná se o nové projekty

Paradoxní je, že se zmíněnou pětadvacítkou záměrů nemá Kušnierz nic společného. „To jsou všechno nové projekty, které byly realizované na konci loňského roku,“ uvedl mluvčí dotačního úřadu Pavel Žinčík.

Evropská komise tak v tomto případě projevila až zbytečnou útlocitnost, na druhou stranu certifikaci kvůli programu Severozápad už v minulosti pozastavila několikrát.

Co teď může Česko udělat, aby na peníze z Bruselu dosáhlo? „Evropská komise v současné době nestanovila přesně podmínky pro obnovení platební lhůty,“ uvedla mluvčí resortu financí Vaidišová.

V obecné rovině však lze říci, že Česká republika bude muset dokázat, že zmíněných 25 projektů není „cinklých“ a že se jich kauza Kušnierz netýká.

Ministerstvo teď čeká na zaslání rozsudku, aby ho poskytlo Bruselu a pak se s ním dohodlo na dalším postupu. Než celý problém Česko s Evropskou komisí vypořádá, může to trvat měsíce.