Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Důchodce dluží statisíce za elektřinu. Načerno ji odebíral několik let

  • 16
Možná i poslední roky života může strávit za mřížemi dvaasedmdesátiletý senior z Mostecka, který doma několik let načerno odebíral elektřinu. Soudní znalec z oboru energetická zařízení vyčíslil pro policii škodu na 430 tisíc korun.

„Muž z obce na Mostecku je za černý odběr obviněný z krádeže a hrozí mu až pět let vězení, “ informovala mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

„Dotyčný vytápěl elektřinou objekt i ohříval vodu, proto je částka tak vysoká,“ řekla iDNES.cz mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová.

Neoprávněný odběr v jeho rodinném domě zjistil technik energetické společnosti. „Co se týká odhalení, šlo o zásah do neměřených částí elektrických rozvodů. Více nemůžeme sdělit, abychom nedávali návod,“ dodala Holingerová.

Podobný případ, jen s menší škodou, se nyní stal i na Teplicku. „Pětašedesátiletá majitelka rodinného domu si nechala v pojistkové skříni propojit kabely mimo elektroměr a téměř rok načerno odebírala elektřinu,“ popsal teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

V jejím případě činí škoda kolem 28 tisíc korun, i za to však seniorka může jít do vězení až na dva roky.

Škoda se určuje i z hlavního jističe

Postup při zjišťování náhrady škody určuje vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Řídí se prokazatelně zjištěnými údaji nebo výpočtem podle technických parametrů připojení odběrného místa.

„Třeba podle hodnoty hlavního jističe,“ upřesnila Holingerová z ČEZu.

Neoprávnění odběratelé elektřiny podle ní užívají stále sofistikovanější metody.

„Jde už dokonce o organizované skupiny, které za úplatu provádějí s použitím nejmodernější technologie zásahy do měřicího zařízení,“ poznamenala.