Zakladatelka lounské semínkovny Veronika Kučerová s prvními vzorky. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V lounském muzeu budou půjčovat lidem semínka podobně jako knihy

  • 1
Lounské muzeum brzy představí zajímavou novinku. Začne tam fungovat takzvaná semínkovna, tedy půjčovna osiva, pro niž budou platit podobná pravidla jako třeba při půjčování knih.

Semínkovna by šla shrnout do hesla: půjč si, zasej, skliď a vrať. Lidé si zdarma osivo půjčí a po sklizni ho přinesou zpět a nabídnou ostatním.

„Jen s tím rozdílem, že návštěvníci nevracejí původní semínka, ale svépomocí vypěstovaná,“ řekla zakladatelka lounské semínkovny Veronika Kučerová.

I při výpůjčce semínek rostlin či zeleniny platí určitá pravidla a registrace. Odnést si lze až tři sáčky, stejný počet by měl pěstitel po čase opět vrátit. Každý sáček je potřeba označit názvem odrůdy, místem a rokem sběru.

Nepatří sem semínka rostlin, která byla chemicky ošetřena hnojivy či postřiky, stejně tak geneticky modifikované rostliny či rostliny, jež jsou návykovými látkami, například konopí.

Další prodej je zakázán

Sdílená osiva

S myšlenkou svobodného sdílení osiva v rámci semínkoven přišel před několika lety Francouz Sébastien Wittevert. Jednou z prvních idejí byla touha se o osivo podělit s dalšími zahradníky a současně chránit biodiverzitu, která je celosvětově ohrožena.

Podmínkou je také to, že pěstitelé nebudou semínka dál prodávat. Pokud se ale zahrádkáři nepodaří vypěstovat z vypůjčených semínek například mrkev, žádného postihu se bát nemusí. Místo toho může přinést jiné osivo.

„Semenaření se může zdát začátečníkům náročné, ale dá se to naučit a počáteční neúspěchy vystřídají zdařilé pokusy. Pro začátek je dobré vybrat si jednoduché plodiny, jako jsou rajčata, fazole či hrách,“ upozornila Kučerová.

U některých druhů, například cuket a dýní, je podle ní potřeba dávat si pozor a vyvarovat se křížení mezi druhy, aby byly plody poživatelné.

Chystají vysazení bylinek

Lounská půjčovna se pro zahrádkáře otevře ve čtvrtek 16. března v 16.30 hodin. „Očekáváme, že dorazí zahrádkáři se svými semínky a začne výměna. První vzorky už máme od několika příznivců a z mojí zahrady. Společně si také vysadíme bylinky,“ zve Kučerová.

Nabídka semínek má být rozmanitá. „Druhová pestrost bude taková, jakou si ji zahrádkáři sami vytvoří. Mohou se tu objevit krajové speciality. Zahrádkáři se rádi chlubí svými výpěstky. U nás mohou semínka sdílet i s dalšími, a dát tak ostatním možnost si osvědčené odrůdy také vypěstovat,“ dodala Kučerová.

Semínkovny v Česku fungují dva roky. Po celé republice jich vzniklo na pět desítek a přibývají další. V Ústeckém kraji nejde o novinku, už nějakou dobu funguje v Teplicích, Ústí nad Labem a také Kadani.

„Lidé se o to zajímají a vyměňují. Nemám s tím žádnou starost, v prostorách čajovny je umístěna označená krabice se sáčky semínek a lidé se obsluhují sami. Je přislíbeno, že by se tu na jaře měla objevit i semínka chilli papriček, o která je velký zájem,“ uvedl Karel Glaser, majitel kadaňské čajovny.