Shromáždění lidí v Ústí kvůli novému územnímu plánu

Shromáždění lidí v Ústí kvůli novému územnímu plánu | foto: Karel Pešek, MF DNES

Sdružení Stop tunelům podalo trestní oznámení kvůli územnímu plánu Ústí

  • 3
Sdružení Stop tunelům, které v Ústí nad Labem bojuje proti plánovanému obchvatu města s drahými mosty a tunely, podalo trestní oznámení kvůli územnímu plánu. Podezírá vedení města z toho, že porušilo zákon o veřejných zakázkách a Ústí tím vznikla škoda kolem tří milionů. Sdružení se opírá o výsledky ministerské kontroly.

"Ministerstvo pro místní rozvoj zjistilo hned několik pochybení a porušení zákona o veřejných zakázkách," sdělil mluvčí resortu Marek Ženkl.

V srpnu 2009 si město podalo na tvorbu plánu žádost o třímilionovou dotaci z operačního programu, jenž spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Resort kvůli žádosti poslal v lednu 2010 na magistrát kontrolu, aby posoudil její oprávněnost a průběh zakázky na zhotovitele plánu.

Ministerští úředníci objevili celkem sedm porušení zákona o veřejných zakázkách, kterého se město při výběru firmy na zhotovení územního plánu dopustilo. "Nejzávažnější pochybení je, že město neuzavřelo smlouvu s vybranou firmou v souladu s návrhem, který firma nabídla při soutěži," uvedl Ženkl.

Dále podle kontroly neměla komise stanovená radou města na hodnocení uchazečů oprávnění a vítěz zakázky (Sdružení ARCADIS, CASUA a architekt Petr Vávra) nesplnil podmínky soutěže, takže měl být ze zakázky vyloučen.

Tehdejší vedení města v čele s primátorem Janem Kubatou pochybení odmítá. "Závěr ministerstva je v tomto irelevantní. Město jednalo v souladu se zákonem a nejsem si vědom pochybení," uvedl Kubata.

Kvůli chybám město přišlo o tři miliony

Podle odborníků na veřejnou správu byla pochybení natolik závažná, že město mělo soutěž zrušit, stornovat už rozběhlou přípravu územního plánu a vyhlásit novou soutěž na zhotovitele plánu.

"To by byl jistě ideální postup, který by odpovídal jednání dobrého hospodáře," uvedl právník Transparency International Vladan Brož, který závěry kontroly studoval.

Zarážející je, že informace o kontrole neměli zdaleka všichni zastupitelé ani radní. "O takové kontrole jsem nikdy neslyšel, ani jsem neviděl její výsledky," řekl současný radní Arno Fišera, který byl přitom v komisi, která zhotovitele vybrala.

O pochybeních netušili někteří zastupitelé ani ve chvíli, kdy se územní plán schvaloval. "Tyto informace jsem k dispozici neměl. Jednoznačně říkám, že toto není v pořádku," uvedl šéf ústecké TOP 09 Jakub Zavoral s tím, že příprava územního plánu se měla zastavit.

Podle tehdejšího náměstka primátora Jana Řeřichy nebyl k zastavení přípravy plánu důvod. "Ministerstvo neoznačilo zakázku za neplatnou ani ji nenavrhlo zrušit," argumentuje Řeřicha, který byl také členem hodnotící komise. Podle ministerstva však byly výtky natolik důrazné, že město mělo zakázku přehodnotit samo.

Kvůli chybám navíc magistrát přišel o dotaci 3 miliony korun, o které ministerstvo žádal. "Za to by měl někdo nést osobní zodpovědnost," míní právník Brož. Město zaplatilo za přípravu územního plánu velmi nadprůměrných 34,2 milionů korun.