Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami v rámci kampaně rozdávalo...

Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami v rámci kampaně rozdávalo losem dárkové koše, tablety i auto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rozdáváním aut před volbami hnutí porušilo zákon, dostalo pokutu

  • 2
Sdružení Mostečané Mostu dostalo pokutu za to, že na svých mítincích před loňskými komunálními volbami rozdávalo ceny. Porušilo tím totiž zákon o loteriích.

„Dostali jsme pokutu padesát tisíc korun. Zaplatili jsme a neodvolali se,“ sdělil šéf Mostečanů Mostu František Ryba.

Specializovaný finanční úřad, který správní řízení vedl, své rozhodnutí odmítl komentovat.

„Vzhledem k mlčenlivosti, kterou jsem vázán, mohu uvést jen to, že správní řízení bylo ukončeno,“ uvedl mluvčí úřadu Jindřich Mejvald.

Mostečané Mostu na předvolebních akcích pořádali slosování o ceny. Lidé vyhrávali auta, tablety či dárkové koše. Zákon o loteriích ale zakazuje organizovat soutěže, v nichž je jedna z cen dražší než 20 tisíc a součet všech převyšuje hodnotu 200 tisíc. V takovém případě jde totiž o spotřební loterie, které jsou nelegální.

Mostečané Mostu losovali ceny již dříve

„Měli jsme právní rozklady, že nic neporušujeme. Jenže jsme si nevšimli drobné úpravy loterijního zákona,“ zdůvodnil předseda Ryba. Poznamenal, že ceny sdružení rozdávalo už od voleb v roce 2006 a pokutu za to dosud nikdy nedostalo.

Zákon se skutečně změnil, ale nikoliv v pohledu na spotřební loterie. Poprvé však na porušování zákona někdo upozornil. Podnět podala organizace Transparency International.

„Vzhledem k tomu, že za uvedené jednání bylo možné uložit pokutu až deset milionů korun, můžeme se zamyslet nad výší uložené pokuty. Ale každopádně se bezpochyby jedná o krok dobrým směrem a důležitý precedent do budoucna,“ řekla právnička organizace Sylvie Kloboučková.

Úřad prověřoval i hnutí Čisté Ústí

Specializovaný finanční úřad prověřoval také kampaň hnutí Čisté Ústí, které voličům slíbilo za získání zastupitelských křesel soutěž o šest tisíc cen včetně Škody Citigo, televizí či tabletů. Jenže hnutí ve volbách propadlo, a žádnou losovačku o ceny tak nakonec nepořádalo. Patrně právě to přispělo k tomu, že úřad hnutí nepotrestal.

„Správní orgán u konkrétního skutku neshledal takovou intenzitu společenské škodlivosti, jež by byla hodna trestu,“ stojí v rozhodnutí úřadu, které má MF DNES k dispozici.

„Jsme rádi, že jsme byli schopni dodat veškeré důkazy, které potvrdily, že z naší strany k žádnému pochybení nedošlo,“ přivítal výrok úřadu lídr hnutí Čisté Ústí Zdeněk Rybář.

I v tomto případě podávala podnět Transparency International, která rozhodnutí úřadu přijala s rozpaky. „Myslím, že zastavení řízení nebylo na místě. V souvislosti s volebním marketingem se nedomnívám, že by šlo záležitost vyhodnotit jako zanedbatelné porušení zákona a s tím věc uzavřít,“ uvedl právník organizace Petr Leyer.