Sdružení Konexe v Terezíně v rámci loňského pietního aktu za oběti romského...

Sdružení Konexe v Terezíně v rámci loňského pietního aktu za oběti romského holokaustu připomnělo, že na místě tábora pro Romy v Letech u Písku stojí dodnes prasečák. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Sdružení chce vyvěsit v Terezíně vlajku Romů. Ředitel Památníku to odmítá

  • 111
Čtrnáct organizací, které se zaměřují na problematiku Romů a tematiku homosexuálů, vyzvalo Památník Terezín, aby při tryzně 15. května vyvěsil vedle státních vlajek i romskou a duhovou vlajku. S tím ale ředitel Památníku zásadně nesouhlasí.

„V Terezíně chybí romská vlajka, přestože Romové byli v českých zemích nacistickými perzekucemi zasaženi společně s Židy nejvíc ze všech. Válku nepřežilo více než 90 procent předválečné romské populace,“ stojí v dopise členům komise pro pořádání terezínské tryzny.

Sdružení Konexe

Hlavním iniciátorem výzvy je česko-romské sdružení Konexe. To loni v lednu pořádalo v Terezíně připomínku romského holokaustu, na které však přijelo jen 14 lidí. Transparentem „Zbourejte prasečák“ upozorňovali, že zatímco se v Terezíně připomíná Den památky obětí holokaustu, na místě romského internační tábora v Letech u Písku stále stojí vepřín (psali jsme o tom zde).

Ředitel Památníku Jan Munk však namítá, že jakákoli jiná než oficiální státní vlajka nemá na terezínském stožáru co dělat.

„Navíc každý se stožárů podél silnice je určený konkrétní zemi. Víc místa tam není, to bychom museli některou z oficiálních vlajek svěsit, což je nemyslitelné,“ upozorňuje Munk.

Sdružení se už s touto prosbou v minulých letech na Munka obrátila. A už tehdy jim sdělil, že romskou vlajku nevyvěsí, protože Romové nemají vlastní stát.

Nezavlaje ani prapor homosexuálů

„Milerádi uvítáme na vzpomínkové akci jakoukoli skupinu se svou vlajkou, ale vyvěšovat jim ji vážně nebudeme,“ zopakoval.

Hlavním iniciátorem je česko-romské sdružení Konexe, které se opírá o argument, že na terezínských tryznách v letech 1945 až 1948 byla vyvěšena židovská vlajka, přestože v té době ještě neexistoval stát Izrael.

Stejným způsobem by podle něj romské oběti reprezentovala mezinárodně uznávaná romská vlajka.

Totéž se týká žádosti o vyvěšení duhové vlajky. Organizace připomínají, že také lesbičky a gayové umírali v koncentračních táborech kvůli své menšinové sexuální orientaci.